Έγινε κι αυτό! Όσες αποφάσεις κι αν πήρατε, για γήπεδο, για ρόστερ, για ημερομηνίες ο ΘΡΥΛΟΣ πάλι σας χάλσε τη... μαγιά! Με άνετη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με τη γκολάρα του Ραντζέλοβιτς, ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε το προβάδισμα και δεν κινδύνεψε ποτέ ουσιαστικά, κατακτώντας το 28ο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία του.

Ο ΘΡΥΛΟΣ παρουσιάστηκε δυνατός στο πρώτο διάστημα του αγώνα με... φόρα από εκεί που είχε σταματήσει! Ποροειδοποίησε στο 4ο και το 6ο λεπτό ο Ολυμπιακός με σέντρα του Ραντζέλοβιτς και προβολή του Μασούρα και με κεφαλιά του Ελ Αραμπί αντίστοιχα. Η... μαχαιριά του ΘΡΥΛΟΥ στην ΑΕΚ ήρθε στο 9' όταν μετά από λάθος του Λιβάγια στην αρχή της φάσης στο χώρο του κέντρου, Ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, με τον Σέρβο να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να νικάει τον Τσιντώτα για το 0-1!