Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε το καθήκον του. Παρουσιάστηκε πανέξυπνος στρατηγικά στην Τούμπα. Πάγωσε το ρυθμό στα πρώτα 30 λεπτά, ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, όταν έκατσε ο ΠΑΟΚ έχοντας δοκάρι και επιχείρησε και πέτυχε την ψυχρολουσία στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου κάνοντας το 0-1 και βάζοντας τον ΠΑΟΚ στη θέση του κυνηγού χωρίς όμως να αποτελέσει ιδιαίτερη απειλή σε όλο το ματς.

Τόσο απλά, ο Μαρτίνς έφτυσε και τα κουκούτσια του ΠΑΟΚ κυριαρχώντας τακτικά στο παιχνίδι και παίρνοντας με κόπο αλλά χωρίς ταλαιπωρία το πολυπόθητο διπλό που τον βάζει σε θέση οδηγού για το πρωτάθλημα καθώς πλέον ο ΘΡΥΛΟΣ είναι στο +5 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Λίγη πίεση αρκούσε…

Το ματς άρχισε… αναγνωριστικά. Ο Ολυμπιακός μπήκε μαζεμένα, με ηρεμία, με ψυχραιμία και με τακτική προσήλωση. Κέρδισε, σταδιακά, τη «μάχη» του κέντρου και περιόρισες τους τρόπους ανάπτυξης του ΠΑΟΚ, προς την εστία του Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά, στο πρώτο μέρος.

Με την πάροδο του χρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να πιέζει, την άμυνα του ΠΑΟΚ, με κύριο εκφραστή αυτού, τον Καμαρά, από τους μέσους, αλλά και τον Ελ Αραμπί, έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και τον Πασχαλάκη.

Η μεγαλύτερη και μοναδική καθαρή ευκαιρία του πρώτου μέρους, ανήκε στον Θρύλο! Ο Ελ Αραμπί, με τρομερό τελείωμα, από γύρισμα του Βαλμπουενά, από δεξιά, σημάδεψε το δοκάρι του Πασχαλάκη! Στο 42’ αυτή η τρομερή ευκαιρία του Θρύλου! Η μεγαλύτερη στο πρώτο 45λεπτο και εκείνη που θα μπορούσε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Μαρτίνς.

Απαράλλαχτοι, αλλά ο Θρύλος με ουσία!

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που άξιζε. Προηγήθηκε και μάλιστα πολύ νωρίς, πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά αγώνα, με τρομερή προσπάθεια του Τσιμίκα και οξυδέρκεια του Ραντζέλοβιτς, ο οποίος πήρε την κόντρα του Γιαννούλη σε γύρισμα που επιχείρησε και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη!

Δίκαιο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από εκείνο το σημείο και έπειτα έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ διαχείριση του αποτελέσματός του, παίζοντας έξυπνα τακτικά και περιμένοντας τον ΠΑΟΚ, αναζητώντας την αντεπίθεση!

Ο ΠΑΟΚ είχε μπλοκαριστεί και δεν είχε ΚΑΝΕΝΑΝ απολύτως τρόπο να απειλήσει την εστία του Σα. Είχε αρκετά κόρνερ, αλλά μέχρι εκεί… Τίποτα παραπάνω.

Ο Θρύλος ήλεγχε το ματς και με ηρεμία κρατούσε μακριά από την εστία του Σα τον ΠΑΟΚ. Φλύαρη υπεροχή, κατοχή, αλλά ουδεμία ουσία, χάρη στην τρομερή τακτική προσέγγιση του Μαρτίνς, ο οποίος διάβασε σωστά τον αγώνα, δεν άνοιξε τον Ολυμπιακό στο… ξέφωτο, όπως πέρυσι και με το γκολ που βρήκε νωρίς στο δεύτερο μέρος, σφράγισε την ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη του!