Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πέρασε ένα πολύ εύκολο απόγευμα στη Λαμία και κυριάρχησε έναντι της Λαμίας σε όλη την αναμέτρηση σκοράροντας τέσσερα γκολ. 3 γκολ για τον Ελ Αραμπί που πλέον έφτασε τα 13 σε 18 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Με πέναλτι το 0-3 ο Βαλμπουενά.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε δυναμικά στον αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή και ψάχνοντας να βρει το κατάλληλο άνοιγμα στην άμυνα της Λαμίας. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 14' με σουτ του Γκασπάρ το οποίο μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος. Η ομάδα μας συνέχισε να ρίχνει... προειδοποιητικές βολές με ένα δυνατό σουτ του Ελ Αραμπί που έβγαλε ο Θεοδωρόπουλος και μία μεγάλη ευκαιρία με τον Βαλμπουενά να σουτάρει μέσα από την περιοχή μετά από το 1-2 με Μπουχαλάκη.

Η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει στο 31' με ένα σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ και ο Ολυμπιακός απάντησε δύο λεπτά αργότερα με δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Μπα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε μπροστά στον σκορ στο 40' όταν μετά από σέντρα του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί. Άλλο ένα γκολ για το Μαροκινό, άλλη μία ασίστ για τον Γάλλο. Ο ΘΡΥΛΟΣ πήγε στο ημίχρονο με το 0-1 και μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να καθαρίσει το ματς όπως και έκανε καθώς στο 50 ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Μαροκινός στράικερ εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη πάσα του Βάντερσον. Μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να κάνει πάσα αριστερά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πλιάτσικα. Έτσι, του στρώθηκε ιδανικά και με δυνατό σουτ με το αριστερό σκόραρε.

Στο 60' ο Μπενζιά έκανε σουτ στην κίνηση όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα και λίγο αργότερα ο Αλγερινός ένιωσε ενοχλήσεις αφήνοντας τη θέση του στον Λοβέρα. Στο 69' μετά από μία ταχύτατη κούρσα που έκανε ο Τσιμίκας, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι καθώς ο Πλιάτσικας τον ανέτρεψε λίγο μετά από τη στιγμή που ο άσος του ΘΡΥΛΟΥ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματιέ Βαλμπουενά που έκανε το 0-3, την ώρα που η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Πλιάτσικα.

Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει την κυριαρχία στον αγώνα, τους Γκερέρο και Λάζαρο να περνούν στον αγωνιστικό χώρο και τη Λαμία να αμύνεται με το κερασάκι στην τούρτα να έρχεται στο 81' όταν μετά από πολύ ωραία σέντρα του Τσιμίκα, ο Μασούρας βρήκε με προβολή τη μπάλα, ο Θεοδωρόπουλος την απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ελ Αραμπί βρήκε το χώρο και σκόραρε κάνοντας χατ τρικ!

Ο ΘΡΥΛΟΣ πέρασε σαν ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ από τη Λαμία σε μία έδρα που δεν έχει περάσει κανένας άλλος φέτος και μάλιστα με εμφατικό τρόπο! Ο Ελ Αραμπί είναι σε δαιμονιώδη φόρμα, τα εξτρέμ συνεχίζουν να προσφέρουν δημιουργικά και παρά την απουσία του Γκιγιέρμε ο Ολυμπιακός δείχνει να αποκτά τη συνοχή που γνωρίζαμε από τη μέση και πίσω. Επόμενες στάσεις θα γίνουν στο ΝΑΟ απέναντι σε Καλαμάτα και Άρη με στόχο 2 εύκολες νίκες.