Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε με πολλές αλλαγές στο γήπεδο να παίξει κόντρα στη Λαμία για το Κύπελλο Ελλάδος, με τον Χασάν να είναι ο μοναδικός παίκτης που παρέμεινε στην ενδεκάδα από το ματς με τον Πανιώνιο.

Ο αγώνας παρ' ότι ήταν σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής είχε ένταση από την αρχή. Στο 1ο λεπτό καλή στιγμή για τη Λαμία. Οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα, ο Σκόνδρας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Καρυπίδης τη δεύτερη από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε τη σχετική κατοχή του αγώνα αλλά και η Λαμία είχε μπει δυνατά και κατάφερε πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο να βρει το γκολ. Ο επιθετικός της Λαμίας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ο Χουτεσιώτης έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του. Ο ΘΡΥΛΟΣ όμως έδειξε τα αντανακλαστικά του αντιδρώντας πολύ γρήγορα καθώς μετά από 3 λεπτά, στο 12', κατάφερε μετά από πολύ ωραία συνεργασία να ισοφαρίσει! Μετά από πολύ ωραίο άνοιγμα του Τσιμίκα, ο Σολδάνο από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Χασάν έσκυψε και ο μπάλα κατέληξε στον Ζιλ Ντίας. Ο Πορτογάλος κατέβασε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να κρατήσει το μομέντουμ μετά το γκολ χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 20' ο Χασάν έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν άστοχο ενώ και στο 26' είχαμε ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό. Και πάλι ο Σολδάνο έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ζιλ Ντίας, όμως αυτή τη φορά ο Πορτογάλος δεν νίκησε τον Σαράνοβ που κράτησε το 1-1. Η Λαμία προσπάθησε να απαντήσει στο 28'. Λάθος υπολογισμός από τον Μεριά, ο Τσούκαλος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο. Η τελευταία καλή φάση πριν το μισάωρο ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Σαράνοβ νίκησε αυτή τη φορά σε τετ α τετ τον Μασούρα για να κρατήσει το 1-1.

Ο ρυθμός δεν έπεσε στη συνέχεια και η Λαμία μετά από μία στημένη φάση από τα αριστερά απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με αυτογκόλ του Μπουχαλάκη.  Ο Πίτι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μπουχαλάκης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και αμέσως ισοφάρισε σε 2-2. Ωραίο γύρισμα του Μασούρα από τα αριστερά, μετά από πάσα του Καμαρά, και ο Σολδάνο με το πλασέ στην κίνηση επίσης να σημειώνει το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε την ανατροπή με τον Χασάν να σκοράρει και να βάζει το ΘΡΥΛΟ μπροστά. Η επιθετική λειτουργία του ΘΡΥΛΟΥ ήταν υποδειγματική όμως η Λαμία βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μάρτινς έκανε τις αλλαγές για την ομάδα μας με τους Γκερέρο, Κούτρη και Βοϊλη Αν το των Χασάν, Ζιλ Ντίας και Σολδάνο χωρίς όμως να γίνει κάποια αλλαγή.