Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν από την αρχή κυρίαρχος στο ματς. Αρκετές καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο όμως ήταν σκέτη απόλαυση στο δεύτερο ημίχρονο με 4 γκολ μέσα σε ένα 20λεπτό από το 68' μέχρι το 87'! Τα γκολ οι Χασάν (68'), Γκερέρο (75'), Λάζαρος (78' πεν.) και Βούκοβιτς (87'). Αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό σε 3 καθαρές παραβάσεις πριν προηγηθεί ο διαιτητής!

ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ, ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΤΟ ΓΚΟΛ!

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε δυναμικά στο ματς αν και με ένα σχηματισμό που δεν τον έχουμε συνηθίσει να παίζει. Η παρουσία δύο κεντρικών επιθετικών του απασχολούσε πολύ περισσότερο τη μεσο αμυντική γραμμή του Πανιωνίου αναγκάζοντας τον να είναι πολύ συγκρατημένος και να δοκιμάζει μόνο μακρινές μπαλιές δίνοντας εύκολα την κατοχή στην ομάδα μας.

Στο 4' σουτ του Ποντένσε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πάνω από το δοκάρι και νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 5' με σουτ του Λάζαρου από κοντά, έδιωξε όπως - όπως ο Κότνικ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απειλεί ξανά στο 8'. Ο Λάζαρος πέρασε τον Παπαγεωργίου, σούταρε με το αριστερό λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, έδιωξε ο Κότνικ. Ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευκαιρία στο 10' όταν ο Καμαρά βγήκε μόνος του απέναντι στον Σα όμως ο κίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε εκπληκτικά.

Στο 13' είχαμε διακοπή γιατί ο Ομάρ ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και αφού έσπευσε ο γιατρός της ομάδας κ. Θέος, ο Νορβηγός τελικά αντικαταστάθηκε από τον Τοροσίδη (μέχρι αυτή τη στιγμή που γράφεται το κείμενο δεν έχουμε πληροφορίες σχετικά με πιθανό τραυματισμό του Ομάρ). Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία στον αγώνα φτάνοντας στο 20λεπτο την κατοχή στο 68%, μια εικόνα ανάλογη με αυτή του αγώνα με τη Λάρισα. Το μόνο που έλειπε συγκριτικά με εκείνο το ματς ήταν το γκολ που θα έβαζε τον ΘΡΥΛΟ σε θέση οδηγού στο σκορ.

Στο 22' πολύ καλή στιγμή για τον ΘΡΥΛΟ με σουτ του Γκερέρο από κοντά, μέσα από την περιοχή και δεξιά, έπεσε και έδιωξε ο Κότνικ. Νωρίτερα στην ίδια φάση, ο Λάζαρος βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Πανιωνίου από μαρκάρισμα του Μακρύλλου, δεν καταλόγισε παράβαση ο Κοτσάνης. Ο διαιτητής γενικότερα έχασε πολλές φάσεις κάνοντας τον κόσμο να φωνάξει καθώς σε αρκετά σημεία αυτός και οι βοηθοί του έκαναν λανθασμένες υποδείξεις. Στο 28' μετά από μία σέντρα που πέρασε χωρίς να πάρουν οι επιθετικοί μας κεφαλιά ο Κούτρης βρήκε τη μπάλα από την αριστερή πλευρά μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του με το δεξί κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ.

Στο 34' ο Κούτρης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκερέρο έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των παικτών του Πανιωνίου. Στο 43' ο Ολυμπιακός έχασε άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία όταν ο Τοροσίδης με πολύ ωραία λόμπα έβγαλε τον Ποντένσε μόνο του από τα δεξιά αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε συρτή μπαλιά προς το σημείο του πέναλτι με τον Λάζαρο να έρχεται στην κίνηση και με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Κότνικ. Στο 45' ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή με το Λάζαρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και με μία πολύ καλή εκτέλεση ανάγκασε τον Κότνικ να εκτιναχθεί ψηλά για να διώξει τη μπάλα κόρνερ.

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ, ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕ 4 ΓΚΟΛ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ!

To 2o μέρος ξεκίνησε χωρίς περαιτέρω αλλαγές για τις δύο ομάδες πέρα από αυτή του Τοροσίδη αντί του Ομάρ στο πρώτο διάστημα του αγώνα. Ο Μαρτίνς είχε δώσει εντολή να παίζει σε ρόλο δεκαριού ώστε να κατεβαίνει να βοηθάει στην κυκλοφορία της μπάλας με την τεχνική του και να μειώνει το κενό μεταξύ Χασάν και κεντρικών μέσων. Στο 52' ο διαιτητής αρνήθηκε κι άλλη παράβαση εντός περιοχής για τον Ολυμπιακό που δικαίως ζήτησε πέναλτι! Ο αμυντικός του Πανιωνίου Ντομίνγκες προσπαθώντας να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας μετά από σέντρα βρίσκει τη μπάλα με το χέρι όσο είναι εντός περιοχής και τη σπρώχνει προς τα έξω. Ο Κοτσάνης αρνήθηκε το πέναλτι και ο Ολυμπιακός έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται.

Στο 61' Τρομερή πάσα του Γκερέρο στον Χασάν, πριν εκτελέσει ο Αιγύπτιος, ο Κότσιτς με φοβερό τάκλιν του πήρε τη μπάλα. Στο 64' άλλη μία ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ! Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Λάζαρος έκανε την προβολή στην κίνηση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

O ΘΡΥΛΟΣ όμως δεν έσκυβε το κεφάλι και αντιθέτως έβαζε περισσότερη ένταση στην επίθεση και κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό στην επίθεση στο 68' με τον Χασάν σκόρερ και όλο το γήπεδο να ξεσηκώνεται! Ο Νάτχο έδωσε στον Ποντένσε, αυτός στον Τοροσίδη, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Αιγύπτιος με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ο ΘΡΥΛΟΣ δεν πάτησε φρένο και συνέχισε να τιμωρεί τον Πανιώνιο αφού στο 75' διπλασίασε τα τέρματά του όταν μετά από πολύ καλή σέντρα του Κούτρη ο Γκερέρο βρήκε πολύ καλά τη μπάλα με κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα! Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό καθώς ο ΘΡΥΛΟΣ 3 λεπτά αργότερα πήρε σε ξεκάθαρη ανατροπή από πίσω του Λάζαρου από τον Τσιλούλη ένα από τα τέσσερα πέναλτι που θα έπρεπε να έχει πάρει με τον Λάζαρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 3-0!

Ο ΘΡΥΛΟΣ από το 0-0 στο 68' και με πολλά παράπονα από τη διαιτησία βρέθηκε στο 79' να νικάει 3-0! Έδειξε πως οι λανθασμένες διοικητικές αποφάσεις και οι... καθυστερήσεις του Πανιωνίου δεν ήταν ιανές να τον κρατήσουν στο 0 και ξέρανε με 3 γκολ τον Πανιώνιο μέσα σε 11 λεπτά! Ο Μαρτίνς έδωσε χρόνο στους Ζιλ Ντίας και Σολδάνο οι οποίοι μπήκαν στις θέσεις των Λάζαρου και Χασάν οι οποίοι γνώρισαν την αποθέωση. Ο ΘΡΥΛΟΣ παρά τα 3 τέρματα παρέμεινε μπροστά και στο 87' ήρθε το κερασάκι στην τούρτα μετά από σέντρα του Κούτρη που πέρασε ανεκμετάλλευτη με τον Τοροσίδη να βρίσκει στα δεξιά τη μπάλα και με ένα μικρό γέμισμα να βρίσκει τον Βούκοβιτς που βρήκε τη μπάλα στην κίνηση και την έστειλε πρώτα δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Κότνικ κάνοντας το 4-0!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε τη νίκη που χρειαζόταν μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και περιμένει πιθανή γκέλα του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ώστε να πάει στην Τούμπα και να διεκδικήσει τη νίκη που θα βάλει φωτιά στο κυνήγι του πρωταθλήματος!