Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του και έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης καθώς στο 8' με τον Μασούρα ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Νάτχο αλλά και με τον Φορτούνη να ευστοχεί σε πέναλτι στο 15' και να σκοράρει από όμορφη συνεργασία στο 44' καθάρισε από νωρίς τη νίκη. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 75' με τον Φορτούνη να σημειώνει χατ τρικ και να διαμορφώνει το τελιό 4-0!

ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ!

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε δυνατά στον αγώνα με την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους Κρίστινσον και Καρανίκα, ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι είχε κινηθεί πιο μπροστά και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΔΕΝ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΚΟΡ ΣΤΟ 8ο ΛΕΠΤΟ! Καταπληκτική κάθετη μεταβίβαση του Νάτχο στην κίνηση του Μασούρα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, άψογο κοντρόλ και εκτέλεση σε πρώτο χρόνο από τον 25χρονο εξτρέμ και 1-0 για τους ερυθρόλευκους. Στο 13' νέα καλή στιγμή από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη όμως ο Κρίστινσον έπεσε χαμηλά στη δεξιά του πλευρά και απέκρουσε.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βρήκε το δεύτερο γκολ άμεσα όταν σε εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά, ο αμυντικός της ΑΕΛ, Γιακιμόβσκι, τράβηξε από τη φανέλα τον Μιράντα βγάζοντας τον από την πορεία του με το διαιτητή να δίνει το πέναλτι και τον Κώστα Φορτούνη να το εκτελεί ιδανικά στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα της ομάδας με τον Κρίστινσον να μην αποκρούει παρ' ότι έπεσε από τη σωστή πλευρά! Ο ΘΡΥΛΟΣ λοιπόν έβγαλε ένα μεγάλο βάρος από τα πόδια του καθαρίζοντας τον αγώνα από το πρώτο τέταρτο με την Λάρισα να μην μπορεί να βγάλει τίποτα επιθετικά.

Στο 20ο λεπτό, ο Ποντένσε έκανε ένα υπέροχο σλάλομ περνώντας αντιπάλους παρόμοιο με αυτό που είχε κάνει και στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης όμως το σουτ που έκανε στο τέλος κόπηκε με προβολή από τον Μόρα. Στο πρώτο 25λεπτο ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη κυριαρχία στον αγώνα με 70% κατοχή και ο Μαρτίνς ήταν πλήρως ευχαριστημένος με την απόδοση των παικτών του.

Νέα φάση για τον Ολυμπιακό στο 32'. Φανταστική προσποίηση του Φορτούνη στον άξονα και κάθετη μεταβίβαση στον Μασούρα, που πλάσαρε άουτ προ του Κρίστινσον με τον Μασούρα να είναι μέσα σε ακόμα μία φάση στο 36' μετά από ωραία σέντρα του Τσιμίκα όπου πήρε μία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Κρίστινσον έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ επεφύλασσε ακόμα μία πανέμορφη συνεργασία στο 44', όταν ο Νάτχο άνοιξε δεξιά στον Γκερέρο, που πάτησε περιοχή και γύρισε στον Φορτούνη, πλασέ με το αριστερό από τον αρχηγό του Ολυμπιακού και 3-0 για τους ερυθρόλευκους. Έτσι λοιπον, οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-0 της Λάρισας και να κάνει το δεύτερο μέρος διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ, ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΜΕ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΦΟΡΤΟΥΝΗ!

Στην επανάληψη, ο Μαρτίνς έκανε την 1η του αλλαγή περνώντας τον Λάζαρο στη θέση του Ποντένσε θέλοντας και να ξεκουράσει τον Πορτογάλο για τη σειρά πολλών αγώνων που έπονται αλλ και να δώσει αρκετό αγωνιστικό χρόνο στον Λάζαρο ώστε να μη χάσει τη φόρμα στην οποία βρίσκεται από την επιστροφή του και έπειτα. Στη συνέχεια είχαμε ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό στο 55'. Ο Γκιλιέρμε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με τακουνάκι πάτησε για τον Μασούρα, που εκτέλεσε χαμηλά στην απέναντι γωνία, με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Στο 61' είχαμε σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, κεφαλιά του Γκερέρο στο πρώτο δοκάρι, άουτ η μπάλα. Καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους που έκαναν τις δύο τελευταίες τους αλλαγές με Ανδρούτσο και Χασάν να περνούν στη θέση των Νάτχο και Γκερέρο που γνώρισαν την αποθέωση από τους φιλάθλους. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε την κατοχή στο 74% με τη Λάρισα να δείχνει πως δεν μπορεί σε κανένα σημείο του αγώνα και ως αποτέλεσμα ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ σκόραρε και 4ο γκολ με τον Κώστα Φορτούνη στο 75'! Φοβερή κάθετη πάσα του Ανδρούτσου στον Φορτούνη, που βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον, πέρασε τον Ισλανδό γκολκίπερ και πλάσαρε σε κενή εστία για να σημειώσει το πρώτο του χατ τρικ στο φετινό πρωτάθλημα!

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή ψάχνοντας κάποιο ρήγμα στην άμυνα της Λάρισας με τον Λάζαρο να είναι αρκετά δραστήριος στην επίθεση. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 4-0 να είναι το τελικό σκορ και τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί άλλη  μία εμφάνιση που πιστοποιεί πως είναι σε εκπληκτική κατάσταση με στόχο το απόλυτο μέχρι το ντέρμπι της Τούμπας αλλά και την ευρωπαϊκή μάχη που αναμένεται να δώσε σε 2 εβδομάδες.