O ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο σημερινό ματς θέλοντας να επιστρέψει στις εγχώριες υποχρεώσεις του από εκεί που σταμάτησε με νίκη κόντρα σε έναν φαινομενικά εύκολο αλλά επικίνδυνο (όπως έδειξε στον αγώνα με την ΑΕΚ). Μπόρσε και προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ με τον Ποντένσε και τον Γκερέρο να του δίνουν ασφαλές προβάδισμα από το ημίχρονο. O Παναιτωλικός μείωσε στο 70' με τον Καμαρά

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Κούτρης επιχείρησε να βρει τον Γκερέρο με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. Στο 7ο λεπτό πολύ ωραία συνεργασία Καμαρά - Φορτούνη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακό να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και να σουτάρει. Ο Κυριακίδης το έβγαλε το πλάσε, όχι σταθερά όμως. Δεν υπήρξε βέβαια "ερυθρόλευκος" στο... κουτί για να πάρει το ριμπάουντ.

Ο ΘΡΥΛΟΣ όμως είχε μπει ορεξάτος και φάνηκε καθώς μόλις στο 11ο λεπτό, με τον Ντανιελ Ποντένσε!  Ο Ομάρ συνεργάστηκε με τον Πορτογάλο, εκείνος έπιασε ένα αδύναμο σουτ που κόντραρε στον Άργκους και κατέληξε στα δίχτυα του άτυχου Κυριακίδη που δεν μπορούσε ν' αντιδράσει.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο στο 1ο τέταρτο: Καλή δουλειά από τα πλάγια, ειδικά από τα δεξιά με Ομάρ - Ποντένσε γίνεται "δουλειά". Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού, ενώ τρέχουν πάνω κάτω όταν γίνονται αποδέκτες της μπάλας κάνουν λάθη. Αυτή η υπεροχή δεν άργησε να μετουσιωθεί σύντομα σε δεύτερο γκολ που έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα μας.

Ο Ολυμπιακός με τον Γκερέρο με ασίστ Βούκοβιτς που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και μοίρασε τη μπάλα στον σκόρερ. Καλή και η εκτέλεση του φάουλ του Φορτούνη. Ο ΘΡΥΛΟΣ έχοντας πετύχει αυτό που ήθελε πριν συμπληρωθεί το μισάωρο έριξε λίγο το ρυθμό χωρίς όμως να δημιουργηθεί κάποια απειλή. Στην αρχή της επανάληψης είχαμε αριθμητική ανισσοροπία καθώς στο 53'
ο Παναιτωλικός μένει με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Κουμπαράκης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Χαντάκια. Έκανε φάουλ στον Φορτούνη ο αμυντικός των Αγρινιωτών σύμφωνα με τον ρέφερι και γι' αυτό τιμωρήθηκε.

Ο ΘΡΥΛΟΣ απείλησε με σουτ από τον Φορτούνη μετά από πάσα του Ποντένσε, κόντραρε η μπάλα και κόρνερ. Καλή σέντρα από τον Κούτρη, ο Σισέ είχε ξεμείνει από το προηγούμενο κόρνερ, αλλά η κεφαλιά που έπιασε ήταν εύκολη δουλειά για τον Κυριακίδη. Στο 62' πολύ πολύ ωραίο σουτ από τον Κούτρη, μέσα πήγαινε με τον Κυριακίδη να είναι πάλι σωστός στην απόφασή του ενώ και στο επόμενο λεπτό ο Γκερέρο έχασε σπουδαία ευκαιρία: Σουτ από τον Γκιλιέρμε, η μπάλα έφτασε στον Ισπανό φορ που δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κυριακίδη.

Υπέροχη προσπάθεια από τον Ποντένσε από δεξιά, γέμισε τη μπάλα στην περιοχή, ωστόσο η κεφαλιά του Φορτούνη δεν ήταν καλή και πέρασε άουτ. Η φάση αυτή στο 66'. Ο Παναιτωλικός από μία προσπάθεια που ήταν και η μοναδική σοβαρή του στο ματς μέχρι τότε μείωσε όταν ο Καμαρά τσίμπησε τη μπάλα ανάμεσα στους 2 σέντερ μπακ ο Βούκοβιτς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και βγαίνοντας απέναντι από τον Σα πλάσαρε σωστά για το 2-1.

Στο 73' Ο Καμαρά "τσίμπησε" πανέμορφα τη μπάλα μπροστά από τον Βούκοβιτς κι από εκεί και έπειτα ήταν δύσκολο να τον σταματήσουν, καθώς άνοιξε την ταχύτητά του προς την εστία του Σα. Ο Μαρτίνς είχε κάνει ηδη τις δύο αλλαγές του βάζοντας Νάτχο και Τοροσίδη στις θέσεις των Καμαρά και Ναουέλ.

Κόρνερ από τον Φορτούνη στο 80', η μπάλα στο κεφάλι του Σισέ με τον στόπερ του Ολυμπιακού να κάνει καλή εκτέλεση, αλλά άστοχη.  Ο Μαρτίνς στο 85' έκλεισε τις αλλαγές του περνώντας τον Μπουχαλάκη στη θέση του Φορτούνη. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη φαση με τον ΘΡΥΛΟ να παίρνει τη νίκη και να συνεχίζει στο δρόμο των νικών περιμένοντας να εκμεταλλευτεί στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ.