Ο ΘΡΥΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ! ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ! ΟΝΤΑΣ ΣΕ ΡΟΛΟ ΟΔΗΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ ΜΕ 3-1 ΤΗΝ ΜΙΛΑΝ ΤΩΝ 7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟΥΣ «32» ΤΟΥ EUROPA LEAGUE!

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε σε ένα ματς-τελικό γνωρίζοντας πως είχε πολύ δύσκολο έργο και ο Μαρτίνς επέλεξε ένα σχήμα με το 4-2-3-1 να είναι ο σχηματισμός που είδαμε τους παίκτες μας. Γκερέρο στην κορυφή, Φορτούνης από πίσω και Ποντένσε-Φέτφα στα φτερά με άξονα και άμυνα να είναι λίγο πολύ αναμενόμενη.

Στα πρώτα λεπτά ο ΘΡΥΛΟΣ έβγαλε πίεση χάνοντας μάλιστα πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό την 1η του ευκαιρία όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Σισέ, ο Γκερέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πήγε να πλασάρει τον Ρέινα, όμως η μπάλα πήγε πάνω του. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πίεζε πολύ ψηλά τη Μίλαν που έκανε κάποια λάθη στα πρώτα λεπτά δείχνοντας ελαφρώς σαστισμένη.

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 9'. Ο Κούτρης έβγαλε σέντρα, ο Φορτούνης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά πριν πιάσει νέα κεφαλιά ο Γκερέρο από κοντά, ο Αμπάτε έδιωξε σε κόρνερ. Ο Γκερέρο απείλησε και πάλι με κεφαλιά στο 14' με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 18' είδαμε την πρώτη καλή στιγμή της Μίλαν. Ο Ιγκουαΐν βρέθηκε απέναντι στον Σα από πάσα του Κουτρόνε, ο Αργεντινός τσίμπησε τη μπάλα αλλά έδιωξε ο Πορτογάλος κίπερ. Το επόμενο 20λεπτο πέρασε χωρίς μεγάλη ευκαιρία με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ομώς να μην μπορεί να απειλήσει τους Ιταλούς. Ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε στο 43' ένα φάουλ περίπου σε απόσταση 30 μέτρων από την εστία με τον Φορτούνη να το εκτελεί πολύ καλά, με τη μπάλα να σκάει αλλά ο Ρέινα κατάφερε να διώξει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές. Ο ΘΡΥΛΟΣ ξεδίπλωσε πολύ ωραία αντεπίθεση με βαθιά μπαλιά στον Ποντένσε ο οποίος έκανε εκπληκτικό κοντρόλ και μοίρασε δεξιά στον Φετφατζίδη που έκανε φαλτσαριστό σουτ στην απέναντι γωνία λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρέινα. Στο 53' και 54' είχαμε δύο σουτ του Φετφατζίδη που πέρασαν άουτ με τον κόσμο να αρχίζει να ζεσταίνεται και να ζητάει ένα γκολ! Το πολυπόθητο γκολ που έβαλε το ΘΡΥΛΟ στο παιχνίδι ήρθε στο 61' όταν μετά από πανέξυπνη κίνηση του Φορτούνη να εκτελέσει με πάσα στον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να κάνει γρήγορα τη σέντρα και μετά από πρώτη κεφαλιά του Βούκοβιτς που κόντραρε και με τον Ρέινα εξουδετερωμένο, ο Σισέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 64' ξανα απείλησε με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία! Σουτ του Φορτούνη από κοντά, έδιωξε ο Ρέινα. Ο Γκερέρο πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Σαπάτα. Ο ΘΡΥΛΟΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟ 69' ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΙΓΙΕΡΜΕ! Ο Βραζιλιάνος σούταρε έξω από την περιοχή και δεξιά, ο Σαπάτα έβαλε το πόδι και η μπάλα "κρέμασε" τον Ρέινα.

Η Μίλαν απάντησε άμεσα μετά από 3 λεπτά μειώνοντας σε 2-1 με το σκορ αυτό να δίνει σε αυτήν την πρόκριση στους Ιταλούς! Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε ήδη κάνει έναν άθλο και έπρεπε να κάνει έναν ακόμα σκοράροντας ένα τρίτο γκολ για να ξαναέχει την πρόκριση στα χέρια του! ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΑΥΤΟ ΓΚΟΛ ΗΡΘΕ ΣΤΟ 80' ΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΣΕ ΣΤΗΜΕΝΗ ΦΑΣΗ Ο ΑΜΠΑΤΕ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΡΟΣΙΔΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο ΚΩΣΤΑΣ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 3-1! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΣΤΟ ΚΑΝΑΒΑΤΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ!