Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε δυνατά στο ματς ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του Λάζαρου όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ από το πουθενά και ενώ δεν είχε απειλήσει δυσκολεύοντας το έργο του. Ο ΘΡΥΛΟΣ πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε!

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Νάτχο που είναι από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες της ομάδας και με το δίδυμο Γκιγιέρμε-Μπουχαλάκη στον άξονα χρησιμοποίησε τον Νάτχο ως δεκάρι με τους ταλαντούχους Φορτούνη και Ποντένσε γύρω του και πίσω από τον Χασάν.

Ο κόσμος έκανε καμίνι το γήπεδο με την φωνή του και την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησε από νωρίς στο γήπεδο. Ο αγώνας ξεκίνησε και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣ πίεζε από νωρίς τον Παναθηναϊκό όταν είχε κατοχή θέλοντας να τον αναγκάσει να κάνει λάθη στη μεταφορά της μπάλας. Στο 5ο λεπτό, ο Νάτχο πάσαρε κάθετα στον Ποντένσε, εκείνος πλάσαρε τον Διούδη και σκόραρε, αλλά δεν μέτρησε το γκολ, διότι ήταν εκτεθειμένος.

Στο 9' μακρινό σουτ του Νάτχο, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη, ο οποίος ήλεγχε τη φάση. Σουτ του Κάτσε με το αριστερό μέσα από την περιοχή προ του Σισέ, μπλόκαρε ο Σα στο 14'. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε την κυριαρχία και ο Παναθηναϊκός τον περίμενε πίσω από τη σέντρα στοχεύοντας σε κάποιο κλέψιμο της μπάλας για γρήγορη αντεπίθεση.

Στο 19' υπήρξε φάση για τον ΘΡΥΛΟ με σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά, κεφαλιά του Χασάν στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Το επόμενο δεκάλπετο πέρασε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο προσκήνιο και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τον μπλοκάρει αμυντικά. Σουτ του Χασάν με το αριστερό από καλή θέση, άστοχο όμως στο 29'. Η φάση ξεκίνησε από πάσα του Ομάρ. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

Η Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 38'. Ο Φορτούνης συνεργάστηκε άψογα με τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, προσπάθησε να του σκάψει τη μπάλα, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε. Δίπλα του περίμενε και ο Χασάν. Στα επόμενα λεπτά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε απλά να «σκοτώσει» το ρυθμό για να πάει με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους ο Χασάν χτύπησε και αντικαταστάθηκε από τον Λάζαρο μετά την ανάπαυλα. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε πολύ πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μάλιστα κατάφερε να πετύχει κι άλλο γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ γιατί μετά τη μπαλιά του Φορτούνη που πέρασε από Νάτχο και κατέληξε στον Λάζαρο που την έστειλε στα δίχτυα ο Ισραηλινός είχε συγκρουστεί με τον κίπερ των πρασίνων, Διούδη και είχαμε έναν τραυματισμό που πάγωσε το γήπεδο με τα δύο ιατρικά τιμ να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο όπως επίσης και το αμάξι με το φορείο για να βγει εσπευσμένα (Αυτή τη στιγμή που γράφεται το κείμενο δεν γνωρίζουμε τι έπαθε ο κίπερ του Παναθηναϊκού).  Ο Κότσαρης αντικατέστησε τον τραυματία Διούδη και ο αγώνας συνεχίστηκε.

Μπαλιά του Σισέ στην περιοχή, όπου έκαναν κίνηση οι Νάτχο και Λάζαρος, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κότσαρη στο 55'. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να έχει απειλήσει και από μία φάση που δεν φαινόταν απειλητική βρήκε ένα τυχερό γκολ από τον Κάτσε στο 61' που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σα, ο οποίος εκτινάχθηκε, ακούμπησε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Ο Παναθηναϊκός οπισθοοχώρησε, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πλέον κυνηγούσε  και ο Μαρτίνς πέρασε κατευθείαν τον Μάνο αντί του Μπουχαλάκη για να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα ενώ και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με Μουνιέ και Πούγγουρα να μπαίνουν αντί των Μπουζούκη και Μαυρομμάτη. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και πλέον ο Παναθηναϊκός έπαιζε και με τους 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα.

Το επόμενο δεκάλεπτο ήταν... σκληρό ροκ καθώς στο 76' Σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Γκιλιέρμε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε δύο φάουλ σε πολύ καλές θέσεις με τον Φορτούνη να τη στέλνει στο τείχος και τον Λάζαρο να εκτελει εκπληκτικά στο παραθυράκι αλλα ο Κότσαρης να τη διώχνει. Στη συνέχεια ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣ ζήτησε 2 πέναλτι σε χέρι των παικτών του Παναθηναϊκού όμωςο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα προκαλώντας την έκρηξη παικτών και κόσμου στο γήπεδο.

Στο 86' είχαμε Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Ομάρ έξω από την περιοχή, στο δεξί δοκάρι η μπάλα. Στην επαναφορά ο Κολοβέτσιος πρόλαβε τον Καμαρά και έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ελβετός έδωσε 9 λεπτά καθυστερήσεις λόγω και του τραυματισμού του Διούδη στην αρχή του ημιχρόνου.

Ο ΘΡΥΛΟΣ με τη διαρκή πίεση και τις συνεχείς μπαλιές στην περιοχή κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό και να βρει το γκολ στο 95' όταν ο Καμαρά έκανε το γέμισμα στα δεξιά για το κεφάλι του Ομάρ, εκείνος τη γύρισε και ο Σισέ με προβολή έκανε το 1-1, λυτρώνοντας τον Ολυμπιακό. Στο επόμενο λεπτό ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε και την τελευταία καλή του ευκαιρία όταν ο Κότσαρης έπεσε και απομάκρυνε κεφαλιά του Φορτούνη. Το ματς τελείωσε και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες σε έναν αγώνα που ο ΘΡΥΛΟΣ άξιζε τη νίκη!