Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ήταν απόλυτα κυρίαρχος ειδικά στο πρώτο 25έπτο και ο Ατρόμητος κόντρα στο ρυθμό βρήκε γκολ. Ο ΘΡΥΛΟΣ βρήκε γρήγορα την ισοφάριση στην αρχή της επανάληψης με τον Καμαρά και με τον Ατρόμητο να μένει με 10 πίεσε πολύ για το γκολ της νίκης το οποίο και πέτυχε στο τέλος με τον Γιάγκος Βουκοβιτς παίρνοντας το διπλό!

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να κυριαρχήσει και να προσπαθήσει να επιβάλλει το ρυθμό του. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά με τον Ναουέλ κύριο εκφραστή των επιθέσεων που κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να κάνει κούρσα και να ξεπεράσει τον προσωπικό του αντίπαλο και να βρεθεί σε καλή θέση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 1ο λεπτό . Ο Νάτχο έβγαλε για τον Ναουέλ, ο οποίος βγήκε από αριστερά, γύρισε την μπάλα κι ο Καμαρά από το ύψος του πέναλτι αστόχησε. Στο 5ο λεπτό , ο Ναουέλ βγαίνει πάλι ταχύτατα από αριστερά, περνά τον Ρισβάνη, αλλά ο Μάντσον κόβει κανονικά τον Αργεντινό.  Ο ΘΡΥΛΟΣ συνέχισε την επιθετική του κυριαρχία όταν στο 7ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε από τη δεξιά πλευρά βγάζει μόνο του τον Μάνο, αυτός μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, προσπαθεί να πλασάρει, ο Καρασαλίδης τελευταία στιγμή βάζει το πόδι του και παραχωρεί κόρνερ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε και με ακόμα μία ευκαιρία όταν στο 9' ο Ποντένσε βγάζει ωραία κάθετα στα δεξιά για τον Καμαρά, ο Αφρικανός βγαίνει από δεξιά, βγάζει την μπάλα αριστερά στον Μάνο, εκείνος αποφεύγει τον Ρισβάνη, καθυστερεί όμως και κόβεται ενώ στο 11' κεφαλιά του Βούκοβιτς από κόρνερ περνάει άουτ.

Με τη συμπλήρωση του 20λέπτου, είχαμε νέα ευκαιρία για την ομάδα μας! Εξαιρετική μπαλιά από τον Νάτχο κεντρικά για τον Ποντένσε, ο οποίος βρίσκεται στη δεξιά πλευρά. Ο Πορτογάλος κάνει τη σέντρα, ο Μάνος με τη μία το βολέ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έξω. Στα επόμενα λεπτά, ο ΘΡΥΛΟΣ συνέχισε να έχει την υπεροχή στον αγώνα. Στο 36' ωραία εκτέλεση κόρνερ του Ναουέλ, ο Τοροσίδης σηκώνεται στον αέρα μόνος του, πιο ψηλά από όλους, αλλά η κεφαλιά περνά έξω από την εστία του Μέγερι.

Ο Ατρόμητος κόντρα εντελώς στο ρυθμό του αγώνα και χωρίς να έχει απειλήσει ουσιαστικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κουλούρη όταν ο Μπρούνο από δεξιά γύρισε εντός περιοχής στον Μπουσούλατζιτς, ο Βόσνιος έκανε το σουτ προ του Βούκοβιτς, ο Ζοζέ Σα απομάκρυνε αρχικά κι ο Κουλούρης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ.  To ημίχρονο τελείωσε και οι άνθρωποι της ομάδας είχαν τεράστια παράπονα από τον διαιτητή Ευαγγέλου καθώς λίγο πριν το γκολ η ομάδα μας ζήτησε έμμεσο σε επιστροφή του Σάκιτς στον Μέγιερι.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος να πάιξει κόντρα σε Ατρόμητο και διαιτησία και με την αρχή της επανάληψης βρήκε την ισοφάριση όταν με την είσοδο του ο Φορτούνης σέρβιρε από εκτέλεση φάουλ και ο Καμαρά βρέθηκε σε σωστή θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Στη συνέχεια ο Μπουσούλαζιτς έχοντας κίτρινη κάρτα δεν σταμάτησε στιγμή να τραβάει από τη φανέλα του Φορτούνη και αντίκρυσε όπως ήταν λογικό τη δεύτερη κίτρινη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έπεσε στην περιοχή μετά από ξεκάθαρη παράβαση και ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει παράβαση είτε στα όρια εκτός περιοχής είτε εντός. Στο 62' ο Ατρόμητος έχασε τη μοναδική ευκαιρία που παρουσίασε. Στο 67' πολύ καλή εκτέλεση του Φορτούνη περνάει λίγο έξω από το τέρμα! Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε τη δεύτερη αλλαγή του με τον Φετφατζίδη να μπαίνει στη θέση του Ναουέλ που δεν έκανε τόσο αισθητή την παρουσία του όσο στο πρώτο μέρος. Λίγα λεπτά αργότερα πέρασε και ο Γκερέρο κλείνοντας τις αλλαγές για την ομάδα μας στη θέση του Ποντένσε με τον Μάρτινς να παίζει με 2 καθαρά φορ!

Στα επόμενα λεπτά είδαμε τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί τη μπάλα γύρω από την περιοχή του Ατρομήτου και αρκετές προσπάθειες για γεμίσματα.  Στο 88' μετά από πολύ ωραία κάθετη του Φορτούνη στον Φετφατζίδη που κέρδισε φάουλ ο ΘΡΥΛΟΣ, είχαμε μία καλή εκτέλεση που όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη. Ο έξτρα χρόνος ήταν 5 λεπτά και ο ΘΡΥΛΟΣ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος καθώς στο 90+3' μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι κάνοντας το 1-2! Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε το διπλό που άξιζε απόλυτα με την εμφάνισή του και διατήρησε σταθερή τη διαφορά του από την κορυφή!