Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παρουσιάστηκε στο ΟΑΚΑ σχεδόν με την βασική ενδεκάδα που έχουμε συνηθίσει στους περισσότερους αγώνες της σεζόν με μοναδικές αλλαγές την προσθήκη του Χασάν στην επίθεση αντί του Γκερέρο και του Γκιγιέρμε στον άξονα ως δίδυμο με τον Καμαρά στη θέση του Μπουχαλάκη.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στον αγώνα με την πρώτη καλή προσπάθεια να γίνεται στο 3ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ομάρ ο Μπακάκης έδιωξε πριν ο Λάζαρος μπει στην πορεία της μπάλας. Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο τέταρτο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία. Στο 14' είχαμε ένα συρτό σουτ του Λιβάγια, το οποίο απέκρουσε πολύ σωστά ο Γιαννιώτης στη γωνία του.

Στο 22' η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά σοβαρά όταν μετά από απομάκρυνση της άμυνας μας, ο Μπακασέτας έκανε σουτ το οποίο κόντραρε στον Μεριά και βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κατάφερνε να κρατήσει τη μπάλα αλλά δεν έδειχνε να βρίσκει χώρους ώστε να βγάλει κάποιο καλό συνδυασμό. Ο Φορτούνης έκανε μία καλή σέντρα σουτ στο 27' άλλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μπάρκα. Στο 33' εκτέλεση φάουλ για τον Ολυμπιακό με σέντρα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας που πέρασε άουτ. Ο ΘΡΥΛΟΣ μας άρχισε να ανεβαίνει και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Υπήρχαν μάλιστα διαστήματα που κυκλοφορύσε τη μπάλα με την ΑΕΚ να περιμένει πίσω. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε για την ομάδα μας στο 44' όταν ο Φορτούνης με πολύ ωραία κάθετη έβγαλε το Χασάν απέναντι από τον Μπάρκα και ο Αιγύπτιος με πλασέ την έστειλε στο κάθετο δοκάρι του κίπερ της ΑΕΚ. Κρίμα γιατί θα ήταν ιδανικό το σημείο για να πετύχει γκολ ο ΘΡΥΛΟΣ δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ημίχρονο.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προχωράει σε αλλαγή στο 50'. Ο Γιακουμάκης μπήκε στη θέση του Κλωναρίδη που είχε ενοχλήσεις στη μέση. Στο 54' ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση λίγο έξω από την περιοχή. Εκτέλεσε ο Λάζαρος η μπάλα βρήκε στο τείχος.

Στο 53' ο Λιβάγια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Μεριά, ο οποίος του πήρε τη μπάλα. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά η προσπάθεια του Ποντένσε δεν απέφερε καρπούς. Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΘΡΥΛΟΣ μας πέτυχε τον αιφνιδιασμό όταν στο 58'  Ο Φορτούνης έδωσε δεξιά στον Ποντένσε, αυτός του ξανάδωσε τη μπάλα και με τρομερό πλασέ στην κίνηση έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα σκοράροντας ένα ΑΠΙΘΑΝΟ τέρμα!

Ο ΘΡΥΛΟΣ πέτυχε αυτό που ήθελε στον αγώνα και το ΟΑΚΑ πάγωσε. Μάλιστα οι παίκτες μας έμοιαζαν πιο απελευθερωμένοι μετά το γκολ καθώς κυκλοφορούσαν πιο άνετα τη μπάλα κάτι που τους ζητούσε συνεχώς ο Μαρτίνς. Ο ρόνος κύλησε με την ΑΕΚ να μην μπορεί να γίνει απειλητική. Σττο 74' ο Φετφατζίδης πέρασε αντί του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου για να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική γραμμή. Ευκαιρία στο 75' για τον ΘΡΥΛΟ ΜΑΣ με σέντρα του Ποντένσε από αριστερά, ο Χάσαν έκανε τη γυριστή κεφαλιά, έπεσε και έδιωξε ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με ένα πλασέ του Μπογέ στο 80' το οποίο πέρασε άουτ. Ο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του πρώτα στο 81' και ύστερα στο 84' περνώντας τον Τουρέ αντί του Φορτούνη και τον Γκερέρο αντί του Χασάν αντίστοιχα. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο 88' με εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Λαμπρόπουλου να απειλήσει όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Η ΑΕΚ βρήκε τελικά τη λύση στο 90ο λεπτό και ενώ η από΄δοσή της δεν προέδιδε πως θα μπορούσε να σκοράρει. Σε ένα διάστημα που είχε μπλοκάρει το γκολ ήρθε από το πουθενά και οι κιτρινόμαυροι θα πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί. Ο Μπακασέτας έδωσε δεξιά στον Γκάλο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Μπακασέτας σηκώθηκε για κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα φέρνοντας στα ίσια την αναμέτρηση.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90+4' με τον Φετφατζίδη. Ο Ποντένσε έφυγε στην κόντρα από αριστερά, έδωσε στον Γκερέρο, αυτός στον αφύλαχτο Φετφατζίδη, ο οποίος από κοντά αστόχησε.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ σε ένα ματς που ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο δεύτερο μέρος είχε την υπεροχή και είχε φέρει το ματς εκεί που ήθελε. Η ΑΕΚ βρήκε