Breaking News

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, καθάρισε την πρόκριση με στο Καραϊσκάκη!

Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε επίσημα το αγωνιστικό του ντεμπούτο μπροστά στον κόσμο του που τον στήριξε με την παρουσία του απέναντι στη Λουκέρνη ζητώντας τη νίκη και η ομάδα μας τον αποζημίωσε πλήρως καθώς ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς και καθάρισε όχι μόνο τη νίκη αλλά και την πρόκριση από το 1ο ημίχρονο με 3 γκολ (2 ο Λάζαρος - 1 ο Γκερέρο). Αποθέωση για όλη την ομάδα στο τέλος του αγώνα!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΘΡΥΛΟ να έχει το ρόλο οδηγού και να απειλεί μόλις στο 1ο λεπτό με ένα σουτ του Ποντένσε ύστερε από ωραία πάσα του Φορτούνη που κατέληξε κόρνερ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έβγαλε διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτες τους Καμαρά, Φορτούνη, Ποντένσε πίεσε αρκετά τη Λουκέρνη και προσπαθούσε να απειλήσει με σουτ προς την εστία.

Η συνεχής πίεση έφερε και το γκολ για την ομάδα μας με το Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και το Καραϊσκάκη να σηκώνεται... στο πόδι για να τον αποθεώσει! Μετά από εκτέλεση κόρνερ με σέντρα-ξυραφιά του Τσιμίκα ο Λάζαρος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο στην περιοχή και πέφτοντας πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Η ομάδα είχε «καταπιεί» τη Λουκέρνη στο γήπεδο. Στο 12' απειλεί ξανά, με τον Φορτούνη από αριστερά να γυρίζει στον Γκερέρο, ο Ισπανός έστρωσε στον Ποντένσε, το σουτ του Πορτογάλου με το αριστερό από το όριο της περιοχής μπλόκαρε ο Σάλβι. Ο ρυθμός έπεσε για το επόμενο τέταρτο, όμως ο ΘΡΥΛΟΣ πάτησε γκάζι για ακόμα μία φορά και ήταν υπεραρκετή για να κάνει τη διαφορά.

Στο 33' από το γύρισμα του Τσιμίκα, ο Φορτούνης κατέβασε τη μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, κέρδισε τις κόντρες από αντιπάλους και ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την επαναφορά σκοράροντας με το αριστερό από τα πέντε μέτρα. Ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΦΩΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 36'. Ο Ποντένσε έσκαψε καταπληκτικά τη μπάλα στην κάθετη κίνηση του Φορτούνη, αυτός κέρδισε στο τζαρτζάρισμα τον Σίντλερ, κατέβασε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γκερέρο για το 3-0 μέσα σε αποθέωση!

Ο κόσμος αποθέωνε τους παίκτες τόσο για τα γκολ όσο και για τη διάθεση που έδειχναν στον αγωνιστικό χώρο! Μάλιστα το ντεμαράζ ευκαιριών στυνεχίστηκε. Στο 42' φοβερή φάση απο τους Πειραιώτες: η μπάλα από τον Ελαμπντελαουί ήρθε στον άξονα, ο Φορτούνης γύρισε στον Τσιμίκα, αυτός έπαιξε το "1-2" με τον Ποντένσε και βγήκε φάτσα με τον Σάλβι αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας με τη φάση αυτή να είναι και η τελευταία αξιόλογη του ημιχρόνου.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Κλέψιμο του Χριστοδουλόπουλου στο ύψος της μεσαίας γραμμής στο 46', θα παίξει το "1-2" με τον Φορτούνη και θα κοπεί την ύστατη στιγμή, πριν εκτελέσει με το δεξί από το ύψος του πέναλτι. Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΘΡΥΛΟ με δοκάρι στο 52'! Τρομερό απευθείας χτύπημα φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση, η μπάλα σταμάτησε ψηλά στο αριστερό δοκάρι του Σάλβι.

Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στην περιοχή και πήρε ύψος, η κεφαλιά του Μιράντα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάλβι, στο 57' αυτή η φάση. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΘΡΥΛΟ 3 λεπτά αργότερα. Γύρισμα του Τσιμίκα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, πλασέ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάλβι. Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε και άλλη δοκάρι πάλι στο 70' όταν μετά από εκπληκτική ντρίμπλα πέρασε τον αντίπαλό του μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού. Ο κόσμος άρχισε να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του για να τον εμψυχώσει!

Στο 76' ωραία μπαλιά στον Ποντένσε που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, μοίρασε ωραία στον Τσιμίκα που με σουτ την έστειλε πάνω στον Σάλβι που έδιωξε σε κόρνερ. Ο Βρουσάι στο 77' πέρασε στη θέση του Λ΄ζαρου Χριστοδουλόπουλου που αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο. Άλλη μία καλή ευκαιρία γι α τον ΘΡΥΛΟ όταν μετά από ωραία συνεργασία η μπάλα βγήκε στον Γκερέρο που μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά με τον Σάλβι να απομακρύνει.

Ο ΘΡΥΛΟΣ όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη καθώς στο 83' βρήκε και άλλο γκολ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0! Από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Ρόντερικ πάλεψε μια χαμένη φαινομενικά φάση, έκλεψε και πήρε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο και αυτός με καταπληκτικό τσίμπημα προ του Σάλβι έγραψε το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Στα επόμενα λεπτά ο Μάρτινς πέρασε τους Φετφατζίδη, Τοροσίδη που αποθεώθηκαν αμφότεροι από τον κόσμο του ΘΡΥΛΟΥ στις θέσεις των Φορτούνη-Καμαρά αντίστοιχα. Ο αγώνας έληξε με τον κόσμο να πανηγυρίζει και να αποθεώνει τους παίκτες που ανταπέδωσαν με χειροκρότημα. Σίγουρα το 4-0 δεν είναι αμελητέο αλλά θα μπορούσαμε άνετα να πούμε πως ο ΘΡΥΛΟΣ έβγαλε ευκαιρίες για τουλάχιστον ακόμα 1-2 γκολ.

Πλέον η ομάδα μας πάει στην Ελβετία έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση και περιμένει τον νικητή του Μπασακσεχίρ-Μπέρνλι στα play off!