Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε δυναμικά στην πρεμιέρα ήταν πρωταγωνιστής και κατάφερε να πάρει τη νίκη με τον Λάζαρο να αφήνει άγαλμα τον κίπερ του Λεβαδειακού μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο ΘΡΥΛΟΣ ξεκίνησε με το δεξί και πλέον πάει στην Αγγλία για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League!

Ο ΘΡΥΛΟΣ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας την υποστήριξη χιλιάδων φιλάθλων του με στόχο τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον Λεβαδειακό. Oι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν εξ αρχής ορεξάτοι. Στο 5ο μόλις λεπτό ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Επασί!

Ο Μαρτίνς είχε δώσει εντολή εξ αρχής για πίεση ψηλά κάτι που δημιουργούσε πρόβλημα στους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο διαιτητής όντας αρκετά αυστηρός έδωσε κίτρινη στον Λάζαρο στο 10' για παρεμπόδιση σε εκτέλεση φάουλ... χωρίς να έχει σφυρίξει βέβαια πιο πριν για να εκτελεστεί το φάουλ! Στα... αγωνιστικά ο ΘΡΥΛΟΣ συνέχισε να έχει σαφή πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Γκερέρο να είναι αρκετά ορεξάτος στην αρχή του ματς και να μοιράζει πολύ εύστοχα τη μπάλα όποτε χρειάστηκε.

Στο 14ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ έγινε πολύ όμορφη λόμπα προς το Φορτούνη που γύρισε τη μπάλα για να βρει τον Χριστοδουλόπουλο με τη μπάλα να βρίσκει στον Κρνέτα του Λεβαδειακού και να βγαίνει κόρνερ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με ωραία κυκλοφορία της μπάλας συνέχισε να βρίσκει ευκαιρίες. Ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε στον Καμαρά στο 17, ο οποίος έκανε ένα ωραίο δυνατό σου που πήγε λίγο πάνω από την εστία με την κατοχή της μπάλας στο μισάωρο να βρίσκετα στο 72%-28% υπέρ του ΘΡΥΛΟΥ!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπαθούσε να βρει τους χώρους με τον Λεβαδειακό να παίζει σχεδόν με όλους τους παίκτες του πίσω από τη μπάλα και να περιμένει στο μισό γήπεδο τον Ολυμπιακό. Στο 38' μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βγήκε στον Καμαρά σε πλεονεκτική θέση. Ο χαφ του ΘΡΥΛΟΥ έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο επόμενο λεπτό είχαμε τεράστια ευκαιρία για τον ΘΡΥΛΟ με τον Λάζαρο να διεισδύει ανάμεσα από δύο αντιπάλους και να κάνει το πλασέ με τον Εμπασί να αποκρούει και να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο. Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε πιο έντονη την πίεσή του στο τέλος του ημιχρόνου και στο 41' ο Κώστας Φορτούνης μπήκε όμορφα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ζησόπουλο κερδίζοντας πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Επασί με το σκορ να παραμένει 0-0! Ο ΘΡΥΛΟΣ θα έπρεπε να έχει κερδίσει ακόμα ένα πέναλτι στο 44' όταν μετά από γύρισμα του Πάρντο, ο Ντιόγκο έχει απλώσει το χέρι ξεκάθαρα και αλλάζει πορεία στην μπάλα. Υπήρξε παράβαση αλλά δεν δόθηκε από τον διαιτητή Κουμπαράκη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο αλλαγές με Χασάν και Μπουχαλάκη να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Πάρντο και Τοροσίδη με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με σύστημα 4-4-2 και τους Φορτούνη-Λάζαρο στις πτέρυγες παρ' ότι σύγκλιναν αρκετές φορές. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνμέχισε να έχει την κατοχή δεν έβρισκε όμως τους χώρους που θα ήθελε ώστε να βγει απέναντι στον Επασί. Στο 58' ο πολύ δραστήριος Χασάν υποδέχεται τη μπάλα, η οποία στρώθηκε μπροστά του μετά από κόντρα στον αμυντικό του Λεβαδειακού και με πολύ όμορφο πλασέ, ο Επασί βρήκε τόσο όσο τη μπάλα ώστε να τη στείλει στο δοκάρι του. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό, ο Αιγύπτιος πήγε να βάλει από Αύγουστο το γκολ της χρονιάς όταν μετά από σέντρα έκανε ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Λεβαδειακού.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προειδοποίησε πολλάκις και τελικά βρήκε το γκολ που έψαχνε από μία στημένη φάση όταν στο 62' ο Λάζαρος λίγο έξω από την περιοχή εκτέλεσε πανέξυπνα και άφησε άγαλμα τον Επασί κάνοντας το 1-0 και σηκώνοντας το Καραϊσκάκη στο πόδι (Δείτε το γκολ εδώ )

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχεια για κάποια λεπτά ακόμα την ασφυκτική πίεση με μεγάλη ευκαιρία στο 66'! Ο Γκερέρο βγήκε απέναντι στον Επασί, ύστερα από υπέροχη κάθετη του Χασάν, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε εντυπωσιακά! Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε δύο ακόμα πολύ καλές ευκαιρίες με σουτ! Στο 69' ήταν το σουτ σε κίνηση του Φορτούνη που έδιωξε ο Επασί που κρατούσε με νύχια και με δόντια το 1-0 και στο 76' ο Καμαρά που σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής και έστειλε λίγο έξω τη μπάλα. Στο 82' νέα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΘΡΥΛΟ! Ο Χασάν βρήκε με το κεφάλι τον Γκερέρο, αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ το όμορφο πλασέ του Ισπανού.

Ο Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 87' με τον Νάτχο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο για κάποια λεπτά στη θέση του Φορτούνη με τον Ισραηλινό να προσπαθεί στο 90' να βγάλει μία καλή πάσα για τον Χασάν την οποία μπλόκαρε ο Επασί. Στις καθυστερήσεις του αγώνα,