Breaking News

«Γονάτισε» η Μπέρνλι στο ΝΑΟ, τριάρα για τον ΘΡΥΛΟ που βλέπει... ομίλους!

Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΣΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ! Προηγήθηκε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και παρά την... επέμβαση του διαιτητή που χάρισε πέναλτι στη Μπέρνλι βρήκε την ψυχολογία του και καθάρισε τον αγώνα με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος από Μπουχαλάκη και Φορτούνη.

Ο ΘΡΥΛΟΣ υποδέχτηκε την Μπέρνλι στο φλεγόμενο Καραϊσκάκη με τον κόσμο του να δίνει το ρυθμό για να τον βοηθήσει να φτάσει στη νίκη και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΑΣ να φαίνεται να ψάχνει χώρους και την Μπέρνλι αρκετά κλειστή να περιμένει να βρει την ευκαιρία της.

Γύρισμα του Τσιμίκα ο οποίος κερδίζει το κόρνερ στο 8ο λεπτό και συνεργασία Ποντένσε και Γκερέρο με τον Ισπανό να κάνει τη σέντρα με την αγγλική άμυνα να διώχνει όπως όπως στο 13' με τον Μαρτίνς να είναι συνεχώς όρθιος και να δίνει οδηγίες. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε την αύρα του κόσμου του και κέρδιζε χώρους με αποτέλεσμα να φτάνει εύκολα κοντά στην περιοχή της Μπέρνλι. Στο 17' ο Ποντένσε κέρδισε θέση σε πολύ καλό σημείο. Εκεί ήταν η ώρα του Κώστα Φορτούνη που με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ίτον και έκανε το 1-0 με το Καραϊσκάκη να παίρνει φωτιά!

Kάπου εκεί ο διαιτητής αποφάσισε να πάρει τη Μπέρνλι από το χέρι και να τη βάλει στο παίχνιδι. Στο 29', ο Λονγκ με το δεξί του χέρι απώθησε τον Ποντένσε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής που ήταν κοντά, δεν υπέδειξε ξεκάθαρο πέναλτι. Μάλιστα, σαν αποκορύφωμα στο 32' υπέδειξε πέναλτι για τη Μπέρνλι σε μία φάση που φαίνεται πιο πολύ σαν δυνατή διεκδίκηση μεταξύ των δύο παικτών παρά σαν μαρκάρισμα. Η Μπέρνλι ισοφάρισε με τον Γουντ και ο Ολυμπιακός τα επόμενα λεπτά ψαχνόταν στο γήπεδο θέλοντας να βρει και πάλι την ψυχολογία του. Στο 43' η Μπέρνλι έχασε μία ευκαιρία με κεφαλιά μέσα από την περιοχή με πρωταγωνιστή τον Γουντ, ευκαιρία που ήταν και η τελευταία της αξιόλογη στον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μας ανέβηκε από την αρχή και πήρε και πάλι αυτό που του ανήκε από την αρχή, το δεύτερο γκολ! Στο 48' μετά από φάουλ σε πλάγια θέση, κεφαλιά του Μπουχαλάκη, η μπάλα στη δεξιά γωνία και 2-1 για τους Πειραιώτες που μπήκαν και πάλι σε θέση οδηγού. Το έργο ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά αργότερα όταν ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε πέναλτι μετά από σουτ του Καμαρά που βρήκε στο χέρι του Γκίμπσον ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Κώστας Φορτούνης ευστόχησε και έκανε το 3-1 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον ΘΡΥΛΟ!

Η Μπέρνλι έβγαλε έναν από τους δύο επιθετικούς της και έβαλε αμυντικό πηγαίνοντας ολόκληρη προς τα πίσω και τον ΘΡΥΛΟ να έχει ξεκάθαρη κυριαρχία στο ματς. Στο 69' Καλοχτυπημένο κόρνερ με τον Φορτούνη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπουχαλάκη και άουτ και πολύ μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να βρίσκει υπέροχα τον Γκερέρο στην περιοχή, εκείνος έκανε το πλασέ από καλή θέση, αλλά κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι στο 73'. Η Μπέρνλι ολοκλήρωσε τις αλλαγές της με Λένον και Βόουκς με τον Γκούντμουντσον που είναι θεωρητικά ο πιο ποιοτικός της παίκτης να αποχωρεί. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε με τη σειρά τις αλλαγές του περνώντας Καρίμ, Φετφατζίδη αντί Λάζαρου και Φορτούνη για να δώσει ανάσες στους βασικούς του παίκτες.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να γίνει κάποια ιδιαίτερη φάση με τον ΘΡΥΛΟ να κρατάει το 3-1. Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε αυτό που ήθελε και αν δεν έβαζε το χεράκι του ο διαιτητής θα μπορούσε πολύ άνετα να πάρει και νίκη με καθαρό σκορ. Πάει στην Αγγλία για να παίξει σοβαρός και όχι μόνο να πάρει την πρόκριση αλλά να διεκδικήσει ακόμα και τη νίκη. Η Μπέρνλι φάνηκε πως έχει ποιοτικούς παίκτες και δίνει σημασία σε σέντρες και στημένες φάσεις για αυτό ο ΘΡΥΛΟΣ θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένος στη ρεβάνς ώστε να προκριθεί ξεκούραστα.