Breaking News

ΑΛΩΣΕ ΤΟ ΟΑΚΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΕ ΜΑΓΚΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ!

ΦΟΒΕΡΟΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ! ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-0!!! Φοβερή εμφάνιση από τους παίκτες του ΘΡΥΛΟΥ μας με την ομάδα μας που βρέθηκε από το δεύτερο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα παίζοντας πολύ σωστή άμυνα!

O ΘΡΥΛΟΣ ΜΑΣ άλωσε το ΟΑΚΑ με 65-75 έχοντας κλειδώσει τη νίκη στα τελευταία λεπτά με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δείχνουν σαστισμένοι και την ομάδα μας να κάνουν εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού τακτικά.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι διαιτητές της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ έδειξαν τις προθέσεις τους με τα σφυρίγματα που έπαιρναν από την αρχή του αγώνα! Ούτε καν δεν περίμεναν τα πρώτα λεπτά να κυλήσουν ήρεμα στο ΟΑΚΑ οι διαιτητές και φόρτωσαν από την αρχή τον Πρίντεζη με 3 φάουλ και τον Ρόμπερτς, προφανώς επειδή ξεκίνησε με 5 συνεχόμενους πόντους, με άλλα 2 φάουλ!

Έτσι ο Ρόμπερτς πήγε στον πάγκο, ενώ ο Πρίντεζης έμεινε στο παρκέ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου χωρίς όμως να μπορεί να παίξει στην άμυνα όπως θα ήθελε από τη στιγμή που είχε «φορτωθεί» με 3 φάουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με τον Ρόμπερτς να δείχνει καλά, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 4-9! Στη συνέχεια όμως χάλασε η άμυνα των Πειραιωτών και με ένα σερί των γηπεδούχων 12-4, έφεραν το σκορ στο 15-13. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου να μην είναι καλή και τελείωσε η περίοδος με 26-19 υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ! Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με καθαρό μυαλό δεν άφησε να τον επηρεάσει καμία απόφαση των διαιτητών στο ματς. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» με... όπλο την άμυνά τους όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά των δέκα πόντων, 29-19 μετά από τρίποντο του Σίνγκλετον, αλλά κατάφεραν στο κλείσιμο του ημιχρόνου να περάσουν και μπροστά στο σκορ!

Οι «ερυθρόλευκοι» το 29-19 με ένα σερί 1-12 πήγαν στο 30-31 και πήραν το πάνω χέρι στο ματς και μέχρι το τέλος δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα στο σκορ, γεγονός που έδειξε και τη συγκέντρωση που είχαν στο παιχνίδι τους! Μετά από το 30-31, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το 30-33 και ο Ρόμπερτς ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το 32-35 για το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός δέχτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους από τον Παναθηναϊκό, ενώ σημείωσε 16 και έστειλε ένα ξεκάθαρο μήνυμα στους «πράσινους» ότι είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τους πάντες στο ΟΑΚΑ για να φύγει με το «διπλό»!

Οι μάγκες του Θρύλου στο ΟΑΚΑ δεν είχαν μόνο απάντηση στη διαιτητική «σφαγή», αλλά και όποτε πλησίαζε ο Παναθηναϊκός στο σκορ. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου αμέσως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα σερί 4-0 και πήγαν στο 32-39! Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τρίποντο με σκορ 36-39, όμως ο Παπανικολάου ήταν εκεί και με καλάθι και φάουλ πήγε το ματς στο 36-42 και όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι στο 38-42, ο Ρόμπερτς με τρίποντο έκανε το 38-45! Η συνέχεια ήταν σχεδόν ίδια. Οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι στο καλάθι με σκορ 45-47 και ο Παπαπέτρου με τρίποντο πήγε ξανά τον Θρύλο στο +5 με 45-50 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 49-52.

ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ, Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ! Απίστευτα πράγματα έγιναν στο ΟΑΚΑ και χαρακτηριστικό ότι από το 25' και μετά το ματς τελείωσε έχοντας ο Παναθηναϊκός 25 βολές και ο Ολυμπιακός... καμία! Παρόλα αυτά όμως οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μείνουν όρθιοι και να φύγουν με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ και μάλιστα με διαφορά δέκα πόντων! Οι «πράσινοι» έκαναν βήματα δεν σφύριζαν τίποτα, ενώ τα φάουλ τα έβλεπαν οι διαιτητές... μονόπατα! Μόνο στην άμυνα του Ολυμπιακού είχαν την σφυρίχτρα στο στόμα τους, από την άλλη πλευρά την είχαν ξεχάσει... Χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του φάουλ στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν το χρονόμετρο έγραφε 5:06! Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έμειναν όρθιοι και συνεχίζοντας οι Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μάντζαρης να κάνουν καλό παιχνίδι, έφτασαν στη νίκη με 75-65!

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά του στο παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και ο ΜακΛιν ο οποίος άρχισε να παίζει τους ψηλούς του Παναθηναϊκού και ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε τα δύο τελευταία καλάθια του Ολυμπιακού βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες μπορεί να είχαν οι γηπεδούχοι για να γυρίσουν το παιχνίδι. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνεχίσε να δουλεύει καλά και παρά τα πολλά λάθη που έκαναν στην επίθεσή τους κατάφεραν να τα διορθώσουν με την αμυντική τους λειτουργία, ενώ και στην επίθεση είχαν σωστές επιλογές και έβαλαν τα σουτ! Έτσι ήρθε η νίκη του Θρύλου, κερδίζοντας όχι μόνο τον Παναθηναϊκό αλλά και τους διαιτητές και τώρα στο ΣΕΦ την Πέμπτη πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα για τον τίτλο!...