Breaking News

«Πάτησε» γκάζι και συνέτριψε με πεντάρα την Κέρκυρα ο ΘΡΥΛΟΣ!

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός στην επιστροφή του στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με τον Καρίμ να ανοίγει νωρίς το σκορ και παρά την ισοφάριση ο Μιραλάς με ένα πανέμορφο γκολ να του δίνει εκ νέου το προβάδισμα. Άλλα δύο γκολ στην επανάληψη από Φορτούνη και Ένχελς!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΘΡΥΛΟ να δείχνει από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό και να παίρνει κεφάι στο σκορ από νωρίς με τον αρχισκόρερ του φέτος , τον Καρίμ Ανσαριφάρντ! Προειδοποίησε πιο πριν, στο 8ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, είχαμε κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 12' ο ΘΡΥΛΟΣ άνοιξε το σκορ! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Φορτούνη στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου. Ο Ανσαριφάρντ προσπάθησε να κοντρολάρει και να "εκτελέσει" μέσα από την περιοχή, αλλά μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Σπίνουλας, "καθαρίζοντας" τη φάση. Ο Ανσαριφάρντ σκόραρε με κεφαλιά από κοντά, ύστερα από σέντρα του Μάριν από δεξιά, αλλά ο Ιρανός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

H Kέρκυρα κόντρα στην εικόνα του ματς και ενώ ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας βρήκε γκολ στην αντεπίθεση στο 26' ο Ρόλε πέρασε κάθετη πάσα στον Επστάιν, αυτός ντρίμπλαρε τον Ένχελς, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Προτό. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση. Ο Ταχτσίδης έδωσε στον Μάριν, ο Γερμανός από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι στο 32'.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν μονίμως μπροστά και πίεζε την Κέρκυρα ψάχνοντας το άνοιγμα που θα του έδινε τη δυνατότητα να βγει απειλητικά μπορστά στην εστία των Φαιάκων. Αυτό το άνοιγμα το βρήκε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Κέβιν Μιραλάς να δείχνει την αξία του με ένα γκολ από τα παλιά! Ο Βέλγος υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πήρε μέτρα παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη λίγο έξω από το ημικύκλιο και σκόραρε. Εξαιρετικό τέρμα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, φουριόζος! Εντυπωσιακή ενέργεια του Μάριν, πέρασε από τρεις παίκτες, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ στο 48'. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μας προειδοποίησε και στο 51' πυροβόλησε ξανά κάνοντας το 3-1 με εκτελεστή τον Κώστα Φορτούνη έπειτα από πανέμορφη συνεργασία που προηγήθηκε με τους Μάριν-Ανσαριφάρντ-Μιραλάς! Ο Ταχτσίδης έδωσε στον Μιραλάς, αυτός πέρασε αριστερά στον Μιραλάς. Ο Βέλγος από την πλευρά του έδωσε στον Ανσαριφάρντ, εκείνος στον Φορτούνη, ο οποίος με πλασέ από κοντά σκόραρε. Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Η Κέρκυρα πλέον είχε παραδοθεί και ο Ολυμπιακός άρχισε να εγκαθίσταται στο μισό του γηπέδου και να την πιέζει. Ο Κόντης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μάρτινς αντί του Ταχτσίδη για να φρεσκάρει το κέντρο. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΘΡΥΛΟΣ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη όταν μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Ένχελς ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 4-1!

Ο Κόντης πέρασε στο γήπεδο και τον Ανδρούτσο στη θέση του Ομάρ. Ο ρυθμός έπεσε με τον ΘΡΥΛΟ να κλείνει στο 78' τις αλλαγές του με τον Μιραλάς να βγαίνει και να αποθεώνεται και τον Βρουσάι να περνάει στη θέση του. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έδειξε διάθεση να τρέξει ειδικά με τις αλλαγές του και με κάποιες καλές μπαλιές στην περιοχή έψαξε τον Ανσαριφάρντ χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από άλλον.

Συγκεκριμένα, ο πιτσιρικάς Βρουσάι πήρε τη μπάλα από τον Καρίμ και βγαίνοντας απέναντι από το Γιαννακόπουλο και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 5-1! Ο μικρός αποθεώθηκε από τους φιλάθλους ενώ και ο Προτό ανέβηκε από την εστία στην άλλη άκρη του γηπέδου για να πανηγυρίσει μαζί του. Η Κέρκυρα παραδομένη στην εξέλιξη του αγώνα απλά υπέμενε την ήττα όντας στο -5 από τη σωτηρία τρεις αγώνες πριν το τέλος. Ο ΘΡΥΛΟΣ πλέον συγκεντρώνεται στους τελευταίους αγώνες του πρωταθλήματος στοχεύοντας στo απόλυτο νικών!