Αγκάλιασε το πλεονέκτημα της έδρας για τα πλέι οφ της Euroleague ο Ολυμπιακός, με τη νίκη του μέσα στο ΟΑΚΑ με 87-85! Οι «ερυθρόλευκοι» μπορούσαν να είχαν τελειώσει νωρίτερα το ματς, αλλά η κακή τέταρτη περίοδος κόστισε στην ομάδα και έτσι ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση.

ΔΕΝ ΤΟΝ... ΑΦΗΝΕ
Ιδιαίτερα το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου του αγώνα στο ΟΑΚΑ δεν ήταν και ό,τι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν οι δύο ομάδες από τον αγώνα! Χαρακτηριστικό ήταν ότι στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς, το σκορ ήταν στο... 1-3!

Με τις δύο ομάδες και ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό, να είναι άστοχες όμως από εκεί και πέρα να αρχίζουν να παίρνουν... μπροστά. Στα υπόλοιπα 6 λεπτά της περιόδου ο Παναθηναϊκός σημείωσε 17 πόντους και ο Ολυμπιακός 13, τελειώνοντας με συνολικό σκορ 18-16.

Αυτό όμως που είχε σημασία για τους «ερυθρόελυκους» ήταν το γεγονός ότι δεν άφησε σε καμία περίπτωση τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ, εκμεταλλευόμενος την έδρα του.

Μία που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 με δίποντο του Καλάθη και μία στο 16-12 με τρίποντο του Γκάμπριελ και ο Ρόμπερτς απάντησε πηγαίνοντας στο 16-15!
ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ!
Η δεύτερη περίοδος ήταν από τις καλές του Ολυμπιακού! Έπαιξε τρομερή άμυνα αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στους 16 πόντους, ενώ από την άλλη στην επίθεση είχε καλές επιλογές και μπήκαν στους «ερυθρόλευκους» τα σουτ! Φάνηκε άλλωστε από το γεγονός ότι στο ημίχρονο ο Μπράιαν Ρόμπερτς είχε 3/3 τρίποντα και ήταν το πρόσωπο του ματς μέχρι το ημίχρονο.
Παράλληλα στην καλή εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξε μεγάλο ρόλο η παρουσία και του Κιμ Τιλί! Ο Γάλλος φόργουορντ μπήκε στο παρκέ ορεξάτος και ο Ολυμπιακός σε ένα στοιχείο ήταν κακός και αυτό ήταν στα ριμπάουντ, έχοντας δώσει στον Παναθηναϊκό πολλά επιθετικά. Όμως από τη στιγμή που μπήκε στο παρκέ ο Τιλί και μετά, ο Θρύλος «καθάρισε» τα ριμπάουντ με τον ίδιο να μαζεύει συνολικά 4, 2 αμυντικά και 2 επιθετικά και να δίνει στον Ολυμπιακό ακόμη μεγαλύτερη ώθηση.
Από εκεί και πέρα, στην επίθεση πήρε... μπροστά ο Σπανούλης, ενώ βοήθησε σημαντικά ο ΜακΛιν και ο Ρόμπερτς σημείωσε άλλα δύο τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Αρχικά ο Ολυμπιακός πήγε στο +11 με σκορ 27-38 και η μεγαλύτερη διαφορά του ήταν στο +13 με 30-43 και τελείωσε το ημίχρονο 34-43!
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο μέχρι το 25', όταν και με τρίποντο του Πρίντεζη έγραψε το 40-52. Ο Καλάθης μείωσε σε 45-52, αλλά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν αμέσως τη λύση με Σπανούλη και Πρίντεζη. Κι όταν μπήκε ο Μαικ Λιν, έγινε το 46-59 στο 27'.
Ο Παπαπέτρου μετά την πάσα του Μπράουν έγραψε το 50-62 ακριβώς στο τέλος της 3ης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε για να ρίξει την τελευταία του ζαριά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε σε 56-62 με Λοτζέσκι και Τζέιμς στο 32', όμως ο Μπόμπι Μπράουν με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (56-65). Ο ίδιος ο Αμερικανός έκανε και το 57-67 με 2/2 βολές στο 34'.
Ο Καλάθης ήταν πάλι εκεί για να μειώσει σε 62-67 στο 35' , ο Γκιστ έκανε το 64-67 στο 36' και ο Καλάθης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο.
Ο Παπαπέτρου με 2/2 βολές και ο Μακ Λιν 1/2 έγραψαν το 64-70 στο 37', ο Ρίβερς με τρίποντο έκανε το 67-70 αμέσως μετά. Ο Τζέιμς με λέι απ μείωσε και σε 69-70 μόλις 1:55 πριν από τη λήξη και το ΟΑΚΑ πήρε "φωτιά".
Ο Γκιστ στο 1:19 έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 71-70 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 71-71.
Ο Σπανούλης αστόχησε στα 10'' για τον Ολυμπιακό, ο Τζέιμς πήρε την τελευταία επίθεση για τον Παναθηναϊκό, όμως έχασε τον έλεγχο της μπάλας και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Η παράταση...
Ο Καλάθης ήταν πάλι εκεί για το 75-73 στο ξεκίνημα του έξτρα 5λεπτου και ο Ρίβερς έκανε το 78-75 στο 42'. Ο Ρόμπερτς με 2/2 μείωσε σε 78-77, ο Παπανικολάου είχε 1/2 και έγινε έτσι το 78-78 στο 43'. Ο Καλάθης με τρίποντο έγραψε το 81-78, ο Σπανούλης με γκολ φάουλ απάντησε για το 81-81.
Ο Καλάθης με 1/2 βολές έκανε το 82-81, ο Ρόμπερτς όμως με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 82-84. Ο Καλάθης αστόχησε, ο Ρόμπερτς με 2/2 βολές έκανε το 82-86, μόλις 36'' πριν από το τέλος.
Ο Τζέιμς μείωσε σε 84-86, ο Παναθηναϊκός καθυστέρησε να κάνει φάουλ και στα 4.8'' ο Παπαπέτρου με 1/2 βολές έγραψε το 84-87.
Ο Ολυμπιακός πρόλαβε τον Τζέιμς και τον οδήγησε στη γραμμή στα 2.8''. Ο Τζέιμς έχασε την πρώτη, έβαλε κατά λάθος τη δεύτερη κι έτσι έγινε το 85-87.