Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, μέσα στην Ισπανία, με σκορ 80-79! Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν εντελώς αλλαγμένοι σε σχέση με προηγούμενα εκτός έδρας ματς της Ευρωλίγκας και πήραν μία τεράστια νίκη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο και πηγαίνουν στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τη Φενέρμπαχτσε.

ΜΟΝΑΔΙΚΟ... ΘΕΜΑ ΤΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ
Όταν βλέπεις τον Ολυμπιακό μέσα στη Μαδρίτη στο πρώτο δεκάλεπτο, να έχει ως μοναδικό μειονέκτημα τα αμυντικά του ριμπάουντ, τότε δεν μπορείς να πεις τίποτε άλλο παρά ότι η ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα στην Ισπανία!

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0 στο ματς, τρίποντο και δίποντο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν να είναι αρκετά ψύχραιμοι στο παρκέ και κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 7-9.

Τελειώνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20-21 και τον Πρίντεζη να έχει σημειώσει τους 7 πόντους της ομάδας, ενώ από την άλλη ο Σπανούλης ναι μεν ήταν άποντος, αλλά από τα πρώτα λεπτά μοίρασε δύο ασίστ και οργάνωσε μια χαρά την ομάδα, ενώ βοήθησε και στην άμυνα.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΑΨΟΓΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΝΤΑΔΑ
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Τόμπσον, Γουίλτζερ και ΜακΛιν. Πεντάδα η οποία όχι απλά λειτούργησε, αλλά τα πήγε άψογα, στην επίθεση! Συνήθως όταν έβγαιναν οι Έλληνες από μέσα οι «ερυθρόλευκοι» κάπου μπλόκαραν στην επίθεση, δεν έγινε όμως το ίδιο στη Μαδρίτη.

Αμέσως οι παίκτες μπήκαν στο κλίμα του αγώνα και όλες οι επιθέσεις που πήρε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σωστές! Παράλληλα μπήκαν και τα σουτ. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φτάσει να έχουν 4/7 στο δεκάλεπτο και έτσι πήραν και τη διαφορά με 7 πόντους και σκορ 34-41, που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, και τελείωσε το ημίχρονο με 5/13 τρίποντα!

Από την άλλη βέβαια οι Πειραιώτες συνέχισαν στην άμυνα να δίνουν καλάθια στη Ρεάλ και έτσι τελείωσε το ημίχρονο με 39-45 υπέρ του Ολυμπιακού.

ΟΤΑΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Η ΡΕΑΛ, ΔΕΝ ΤΑ... ΕΧΑΣΕ
Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός ήταν διαφορετικός σε σχέση με τα τελευταία του εκτός έδρας παιχνίδια. Φάνηκε αυτό και στην τρίτη περίοδο, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης μπαίνοντας στο παρκέ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει με σκορ 49-49.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα... έχασαν και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό συγκέντρωσης. Αμέσως ο Παπανικολάου με 4 συνεχόμενους πόντους (δίποντο και βολές) έδωσε και πάλι στους Πειραιώτες το προβάδισμα με 49-53.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, με τις άμυνες να συνεχίσουν να μην... υπάρχουν και το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σημείωσε 20 και από την άλλη η Ρεάλ 23, ενώ τελείωσε η τρίτη περίοδος με σκορ 62-65 με... εντυπωσιακό τρόπο! 4 Δευτερόλεπτα για το τέλος του δεκαλέπτου με τον Γουίλτζερ να παίρνει την μπάλα στο τρίποντο και παρά την καλή άμυνα της Ρεάλ, σηκώθηκε και το... έβαλε για το 62-65!

ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΌ ΜΠΛΑΚΑΟΥΤ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΜΑΖΩΜΑ!
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν και το ιδανικότερο. Μπήκε με ένα προβάδισμα τριών πόντων και μέσα σε λίγα λεπτά η Ρεάλ έκανε σερί 9-0 και το σκορ πήγε στο 71-65! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τη συγκέντρωση που ήθελαν στην επίθεση και έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα!

Το πρώτο καλάθι του Θρύλου στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, ενώ στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου είχε σημειώσει μόλις 5 πόντους, με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη.

Οι Ισπανοί όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν περισσότερο σε αυτό το... νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού στην επίθεση και από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο παρκέ!

Η ομάδα του Πειραιά έβγαλε... σκληράδα στο παρκέ και έτσι κατάφερε να γυρίσει και πάλι το παιχνίδι υπέρ της από το 73-67 στο 73-75. Παράλληλα, είχε και την τύχη με το μέρος της και φάνηκε αυτό σε δύο συγκεκριμένες στιγμές.

Οι διαιτητές φάουλ του Σπανούλη το έκαναν αντιαθλητικό μετά από το ριπλέι που είδαν, με τον Ρέγιες να χάνει και τις δύο βολές αλλά στη δεύτερη που αστόχησε κλώτσησε την μπάλα νευριασμένος και πήρε τεχνική ποινή! Έτσι ο Ολυμπιακός κέρδισε την κατοχή και μία βολή! Και στην αμέσως επόμενη φάση ο Σπανούλης έκανε λάθος πάσα με τον Ολυμπιακό όμως να βγάζει την άμυνα και τον Παπαπέτρου να παίρνει το φάουλ και να πηγαίνει για βολές!

Δηλαδή σε δύο φάσεις που θα μπορούσαν οι «ερυθρόλευκοι» να είχαν δεχτεί τουλάχιστον 4 πόντους, τελικά δεν δέχτηκαν ούτε έναν και αντιθέτως έβαλαν κιόλας!

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλή άμυνα και στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα δέχτηκαν μόλις 6 πόντους από τη Ρεάλ και με τους 5 που έβαλαν από την πλευρά τους, έφτασαν στο τελικό 79-80, με το τέλος να είναι... επεισοδιακό!

34 Δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Στρέλνιεκς έκανε το σκορ 78-79 και στην επαναφορά, μετά από τάιμ άουτ, ο Ντόνσιτς κέρδισε φάουλ από τον Παπαπέτρου και πήγε στις βολές. Έχασε και τις δύο, με τους διαιτητές να δίνουν επανάληψη στη δεύτερη και έτσι έγινε το 79-79!

Ο Στρέλνιεκς πήρε πάνω του την επίθεση και κέρδισε το φάουλ. Έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και πήγε το σκορ στο 79-80! Στην άμυνά του ο Ολυμπιακός δεν κάνει φάουλ για να έχει εκείνος την τελευταία επίθεση και δικαιώνεται. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σωστά τον Ντόνσιτς και δεν άφησαν στη συνέχεια τους Καπάτσο και Κάρολ να κάνουν το τρίποντο, ενώ η Γερμανίδα ρέφερι έδωσε φάουλ σε νεκρό χρόνο του Πρίντεζη στον Κάρολ! Οι διαιτητές είδαν το ριπλέι και αποφάσισαν στο τέλος ότι το φάουλ έγινε αφού είχε τελειώσει ο χρόνος και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 79-80!

ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ, «ΜΙΛΗΣΕ» ΚΑΙ Ο ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ
Στο ματς ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Πρίντεζης, έμεινε άποντος! Ήταν μόλις το δεύτερό του παιχνίδι για φέτος που δεν σκοράρει, αλλά βοήθησε αρκετά στην άμυνα, κάνοντας όμως από την άλλη κάποια λάθη στις τελευταίες επιθέσεις.

Ο αρχηγός δεν ήταν καλά στην επίθεση, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιξε και για εκείνον! Ο φόργουορντ του Θρύλου έκανε ματσάρα και έβγαλε τεράστιο πάθος στο παρκέ. Δεν ήταν μόνο οι 21 πόντοι που σημείωσε, αλλά η γενικότερη παρουσία του στον αγώνα.

Παράλληλα, θα πρέπει να γίνει αναφορά και στον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πριν τον αγώνα με τη Φενέρ είχε δηλώσει ότι δεν ήταν καλός και εκείνος το τελευταίο διάστημα και θα πρέπει να βρει ξανά τον εαυτό του. Από την ημέρα που έκανε αυτή τη δήλωση τόσο με τους Τούρκους στο ΣΕΦ, όσο και με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, έχει κάνει ωραία παιχνίδια και δείχνει γιατί ήρθε στο μεγάλο Λιμάνι!

πηγή: redking.gr