O OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παρατάχθηκε στο Περιστέρι θέλοντας να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα σε μία δύσκολη έδρα και με έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο. Ο Κόντης παρέταξε όλα τα δυνατά του όπλα και αν και η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18' από το Βασιλακάκη μπόρεσε να αντιδράσει ένα 10λεπτο αργότερα με τον Μάριν και ιοφάρισε στο 28'! Οι αναγκαστικές αλλαγές έπληξαν την ομάδα μας (Φορτούνης-Μιραλάς εκτός από το 1ο ημίχρονο) με τον Ατρόμητο να προηγείται εκ νέου στο δεύτερο μέρος αλλά τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να βρίσκει την ισοφάριση στο 89' με τον Χατζισαφί!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να έχει ένα δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη από τα πλάγια στο 6'. Οι 200 φίλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο γήπεδο προσπάθησαν με τη φωνή τους να ενισχύσουν την ομάδα μας! Στο 9', εξαιρετική μπαλιά του Μάριν στον Φορτούνη στην περιοχή του Ατρόμητου, δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να εκτελέσει ο δεύτερος.

Στο 16' ο Ατρόμητος είχε ένα σουτ με τον Ντάουντα που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι χωρίς να ανησυχήσει τον Προτό. Στο 19' ο Ατρόμητος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από σέντρα του Ουάρντα από τα αριστερά, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΘΡΥΛΟΣ όμως βρήκε γρήγορα απάντηση με τον Μάριν που ήταν ιδιαίτερα κινητικός για ακόμα μία φορά να παίρνει τη μπάλα και με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή να στέλνει τη μπάλαστη γωνία του Γιαννιώτη.

Ο ΘΡΥΛΟΣ θα μπορούσε να έχει κάνει την απόλυτη ανατροπή μέσα σε 2 λεπτά όταν ο Μάριν από τα δεξιά έκανε μία δυνατή παράλληλη μπαλιά και η μπάλα πήγε ανάμεσα από τα πόδια του Ανσαριφάρντ που αν την έβρισκε έστω και λίγο την είχε σπρώξει στα δίχτυα. O OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετά τη γρήγορη αλλαγή του Πάρντο στη θέση του Φορτούνη λόγω ενοχλήσεων έχασε και το Μιραλλάς που είχε χτυπήσε λίγο νωρίτερα με τον Οφόε να τον αντικαθιστά. Ο Ολυμπιακός έκανε δύο αλλαγές ήδη πριν τελειώσει το ημίχρονο.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ στο 45'. Ο Χατζησαΐας ΠΗΔΗΞΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ζιλέ, που δεν ακούμπησε τον παίκτη του Ατρομήτου και ο Τζήλος έδωσε ΦΑΟΥΛ! Ο Τζήλος έδειχνε γενικά να... δυσκολεύεται να σφυρίξει κάτι υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας...

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ρυθμό να πέφτει από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε περισσότερο να ανέβει με τους παίκτες του Ατρομήτου να ρίχνουν τη μία κλωτσιά πίσω από την άλλη στους παίκτες μας, ειδικά τον Μάριν. Μάλιστα στο 57' μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα είδαμε και τον Ταχτσίδη να πέφτει στο χορτάρι και να πονάει πολύ στο πλευρό. Σε μία σύντομη συζήτηση με το ιατρικό τιμ ο Ταχτσίδης δήλωσε ότι μπορεί να συνεχίσει. Στο 62' ο Κόντης όμως τον έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο για να περάσει τον Τζούρτζεβιτς και γύρισε το σχηματισμό σε 4-4-2.

Ο ΘΡΥΛΟΣ στο 62' έχασε τεράστια ευκαιρία! Από σέντρα του Μάριν, η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ από λανθασμένο υπολογισμό του Μάντσον, σούταρε ο Ανσαριφάρντ, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο Ατρόμητος στο 66' βρήκε δεύτερο γκολ όταν ο Ντιγκινί μπήκε στην περιοχή και με σουτ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Προτό για το 2-1! Ο Κόντης είχε κάνει μεγάλο λάθος λίγα λεπτά νωρίτερα που πέρασε εκτός τον Ταχτσίδη καθώς η ομάδα έχασε στον άξονα αρκετό χώρο.

Η ομάδα προσπάθησε να βγει  μπροστά όμως έκανε αρκετά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε στο 89' πέναλτι με τον Ζιλέ, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Τζούρτζεβιτς. Αν και δεν ευστόχησε στην επαναφορά ο Χατζισαφί σούταρε με δύναμη και έκανε το 2-2! Ο Τζήλος έδειξε για ανεξήγητο λόγο μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεων... (3 λεπτά κράτησε μόνο η στιγμή που ο Ταχτσίδης είχε πέσει κάτω μέχρι να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου για να τον δει το ιατρικό τιμ). Η ομάδα μας προσπάθησε με ένα στημένο στο 90+3' να απειλήσει όμως δεν κατάφερε κάτι και ο αγώνας έληξε ισόπαλος.