Ο ΘΡΥΛΟΣ παρατάχθηκε στα Τρίκαλα σε ένα ματς που μπήκε εξ αρχής και κυριάρχησε! Πήρε το προβάδισμα από ην αρχή, δεν το έχασε ποτέ ούτε και απειλήθηκε έχοντας ως αιχμή του δόρατος τους «ψηλούς» του (ειτε βασικούς είτε όσους ήρθαν από τον πάγκο) και σταμάτησε λίγο πριν τους 100, ρίχνοντας 25άρα διαφορά στους Τρικαλινούς με σκορ 73-98!

Ο ΘΡΥΛΟΣ ξεκίνησε δυναμικά το ματς πετυχαίνοντας ένα γρήγορο 0-7 με τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ να σκοράρουν μέσα από το ζωγραφιστό και τον Μάντζαρη να βρίσκει στόχο από το τρίποντο. Τα Τρίκαλα βρήκαν τους πρώτους πόντους του στο παιχνίδι με κύριο οργανωτή τον Φίλντς που σκόραρε 6, ενώ ο Ολυμπιακός με το δίδυμο Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ αλλά και τον Παπανικολάου... να σιγοντάρει έφτασε στο 10-19. Ο Παπανικολάου συνέχισε να σκοράρει και το δεκάλεπτο έληξε στο 19-24 υπέρ της ομάδας μας!

Στη δεύτερη περίοδο, έγιναν αρκετές αλλαγές και ο Ολυμπιακός συνέχισε να χτυπάει από τη γραμμή των «ψηλών» με δράστες αυτή τη φορά τους Τόμπσον και Μακλίν που είτε με σουτ είτε με βολές έβρισκαν σκορ και φόρτωναν τους παίκτες των Τρικάλων με φάουλ. Ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα όμως με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να βρίσκουν απαντήσεις στα καλάθια των Αμερικανών και το σκορ έφτασε στο 31-34. Κάπου εκεί ο ΘΡΥΛΟΣ πάτησε λίγο γκάζι στην επίθεση και έδειξε τη διαφορά κλάσης του από την ομάδα των Τρικάλων. Με ένα σερί 14-2 που προήλθε από 6 πόντους του Παπαπέτρου που πήρε μπροστά, 3 του Σπανούλη ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και ένα καλάθι του Πρίντεζη, ο ΘΡΥΛΟΣ έφτασε στο 33-48 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε το επιθετικό του πλάνο με τα σουτ μέσα στο ζωγραφιστό. Με 2 καλάθια του Μιλουτίνοφ, 3 καλάθια από Πρίντεζη και 1 από Παπανικολάου έφτασε ξεκούραστα στο 38-60. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μειώσουν όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίπαλο στους «ψηλούς» καθώς Μακλίν-Παπαπέτρου συνέχισαν το πάρτι στη ρακέτα της ομάδας των Τρικάλων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τρίποντα από Σκουλούδη και Τέιμς και ο Παπανικολάου ευστόχησε με τη σειρά του κάνοντας το 54-74.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να βρίσκουν στόχο 3 φορές από τα 6,75 και τον Ολυμπιακό να αρκείται σε ένα γκολ φάουλ του Μιλουτίνοφ με το σκορ να είναι στο 63-77. Όσο και αν προσπαθούσαν όμως οι Τζόουνς και Τέιμς δίνοντας ενέσεις σκοραρίσματος, ο Ολυμπιακός δεν θα άφηνε τη διαφορά να πέσει άλλο. Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει απτόητος έχοντας στις βοήθειες Ρόμπερτς και Μιλουτίνοφ κράτησαν τη διαφορά σε ίδια επίπεδα (70-87) ενώ αυτή αυξήθηκε στη συνέχεια με 5 πόντους από Τόμπσον (3ποντο-2ποντο) και καλάθι του Μακλίν με το τελικό σκορ να φτάνει στο 73-98!

Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε μία εκκωφαντική νίκη, η οποία για σχεδόν 3 δεκάλεπτα προήλθε από το παιχνίδι των ψηλών. Ο Σφαιρόπουλος διέκρινε τη μεγάλη ποιοτική διαφορά μέσα στη ρακέτα για αυτό και τροφοδότησε τους Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ με πολλές πάσες και αυτοί κουβάλησαν μαζί με τον ασταμάτητο Παπαπέτρου την ομάδα μας στο σκοράρισμα! Χαρακτηριστικό του πλάνου είναι πως ακόμα και όταν γίνονταν αλλαγή αυτοί οι παίκτες ο Ολυμπιακός συνέχιζε με Μακλίν-Τόμπσον και Παπαπέτρου να σημαδεύει τους ψηλούς για να βρει πόντους. Τέλος, όταν τα Τρίκαλα κατέβασαν τη διαφορά στους 11, ο Ολυμπιακός δεν έδωσε κανένα δικαίωμα και γκαζώνοντας λίγο στην επίθεση καθέρισε το ματς ρίχνοντας μία 25άρα στο κεφάλι!