Breaking News

Το καθάρισε νωρίς και συνεχίζει στην κορυφή!

Φορτσάροντας στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πήρε άνετα τη νίκη επί της Λαμίας στο Καραϊσκάκη με 2-0! Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και οδεύουν προς την κατάκτηση του 8ου συνεχόμενου!

Στο ματς με τη Λαμία πήραμε μία πρώτη... γεύση από την εποχή του Όσκαρ Γκαρθία, αφού στο πρώτο του ματς με τον Πλατανιά στο Κύπελλο είχε παρατάξει την ομάδα με πολλές αλλαγές. Ο Καταλανός κόουτς του Ολυμπιακού έδειξε ότι θέλει να «δέσει» στην ίδια ενδεκάδα την τριπλέτα Μιραλάς, Μάριν και Φορτούνη, βάζοντας τον Έλληνα μέσο πίσω από τον Ανσαριφάρντ και τους άλλους δύο στα άκρα αλλάζοντάς τους συνεχώς θέσεις κατά τη διάρκεια του ματς.

ΑΠΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ... 2-0!

Δεν δυσκολεύτηκε και τόσο ο Ολυμπιακός να πάρει... μπροστά στον αγώνα με τη Λαμία και να πάρει ένα καλό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο! Οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς στο ματς προηγήθηκαν με 2-0 και έδειξαν παράλληλα ότι έχουν καλή διάθεση για ωραίο ποδόσφαιρο. Βασικά οι Πειραιώτες δεν έκαναν κάτι... σύνθετο, αλλά έπαιξαν απλό και ωραίο ποδόσφαιρο.

Πίεσαν ψηλά τον αντίπαλό τους, έπαιζαν την μπάλα με τη μία στις περισσότερες στιγμές, έχοντας παράλληλα γρήγορη κίνηση και εναλλαγή θέσεων! Αυτά τα στοιχεία ήταν που έκαναν και τη διαφορά στον αγώνα και ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει και να πιέσει τη Λαμία σημειώνοντας δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας ικανοποιημένο και τον κόσμο του.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς. Όταν ο Φορτούνης είδε την κίνηση του Μάριν στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά και τον βρήκε με εκπληκτική κάθετη πάσα. Ο Γερμανός μέσος βγήκε τετ α τετ και παιρνόντας την μπάλα πάνω από τον Παπαδόπουλο έκανε το 1-0 στον αγώνα!

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έδειχναν ότι έψαχναν ένα ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο και το κατάφεραν στο 37'. Ο Ζιλέ πίεσε τους αμυντικούς της Λαμίας στην αντίπαλη περιοχή, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους στο λάθος. Έκλεψε την μπάλα και έδωσε πάσα... πάρε-βάλε στον Ανσαριφάρντ ο οποίος σε κενή εστία «έγραψε» το 2-0 και στον πανηγυρισμό του πήγε αμέσως στον Ζιλέ για να τον ευχαριστήσει για την πάσα του.

ΕΡΙΞΕ ΡΥΘΜΟ, ΗΡΘΕ Η ΟΓΔΟΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια απόδοση με τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Χωρίς όμως να απειληθεί και ιδιαίτερα από τη Λαμία, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 2-0 και να κατακτήσει την όγδοη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Και πάλι όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απειλητικοί απέναντι στη Λαμία και δημιούργησαν ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Με τον Φορτούνη στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, στο 47', να έχει την καλύτερη ευκαιρία! Ο Μάριν μετά από ατομική του ενέργεια έβγαλε αριστερά για τον Φορτούνη ο οποίος όμως πλάσαρε άουτ!

Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε να κάνει και με το ότι στο πρώτο μέρος έτρεξε αρκετά. Όλη η ομάδα «κατάπιε» χιλιόμετρα στα πρώτα 45 λεπτά και για αυτό στο δεύτερο έπεσε ο ρυθμός, χωρίς όμως αυτό να κοστίσει στον Ολυμπιακό, αφού και πάλι είχε την κατοχή και δεν έδωσε στη Λαμία δικαιώματα, πέρα από δύο φάσεις.

Από εκεί και πέρα, στο ματς καλή εικόνα είχε η τετράδα μπροστά, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, Μάριν, Μιραλάς, Φορτούνης και Ανσαριφάρντ. Παράλληλα αρκετά καλός ήταν και ο Ζιλέ, ενώ αρκετά χιλιόμετρα έτρεξε ο Ρομαό στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ορεξάτοι ήταν και οι πλάγιοι αμυντικοί Φιγκέιρας, Κούτρης, οι οποίοι αμυντικά δεν είχαν καμία ιδιαίτερη πίεση, ενώ επιθετικά όποτε τους το επέτρεπαν οι φάσεις έβγαιναν και μπροστά δίνοντας τις απαραίτητες βοήθειες. Έτσι με μία καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε η όγδοη σερί νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

πηγή: redking.gr