Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο Αγρίνιο για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα και το κατάφερε. Έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του με γκολ του Φορτούνη στο 5' και παρά την τυχαία ισοφάριση από αυτογκολ του Ένγκελς, στο δεύτερο μέρος ξεμπούκωσε με γκολ από Φορτούνη(62'), Καρίμ(65') και Τζούρτζεβιτς(90+')

Άνοιξε γρήγορα το σκορ, ισοφαρίστηκε κατά τύχη

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε στο ματς με τον καλύτερο τρόπο καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Φορτούνης έβαλε την ομάδα μας μπροστά! Ο Μάριν πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, από πάσα του Ταχτσίδη, πέρασε κάθετα στον Φορτούνη, ο οποίος, "τσίμπησε" με το αριστερό μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη. Ο ΘΡΥΛΟΣ ήταν κυρίαρχος στο ματς μετά το γκολ και αναπτυσσόταν από την πλευρά του πολύ ορεξάτου Μάριν.

Μετά τη συμπλήρωση του 20λεπτου, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν είχε κινδυνέψει καθόλου κάνοντας τον προπονητή του Παναιτωλικού, Μάκη Χάβο να φωνάζει στους παίκτες του να μην παίζουν παθητικά. Δυστυχώς, όμως η κακοδαιμονία που υπάρχει στην άμυνα μας συνεχίστηκε καθώς από το πουθενά μετά από μία σέντρα του Ρόσα, ο Ένγκελς βρήκε άτσαλα και δυνατά τη μπάλα στέλνοντας την ψηλοκρεμαστά προς τα πίσω στη γωνία της εστίας του Προτό και διαμορφωσε το 1-1.

Το γκολ ήταν πραγματικά τελείως κόντρα στον ρυθμό του αγώνα καθώς ακόμα και μετά την ισοφάριση ο ΘΡΥΛΟΣ κυριαρχούσε και ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να κρατηθεί πίσω με διπλές και τριπλές ζώνες άμυνας. Ο ΘΡΥΛΟΣ με πρωταγωνιστή τον Μάριν έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 37' και στο 39'. Στην πρώτη, γύρισμα του Ομάρ από δεξιά στο σημείο του πέναλτι, δεν βρήκε την μπάλα ο Μάριν, απομάκρυνε ο Μάρκος Πάουλο και στην δεύτερη, ο Μάριν σούταρε μέσα και δεξιά από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Ανσαριφάρντ στο 44' και τον ΘΡΥΛΟ να έχει 57% κατοχή και 5 τελικές (οι 3 στο στόχο).

Πήρε αυτό που του άξιζει - Τα «κάρφωσαν» και οι δύο επιθετικοί

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε με τον Οτζίτζα Οφόε να μπαίνει στη θέση του Πάρντο και να παίζει πίσω από τον Ανσαριφάρντ ενώ ο Φορτούνης μετακινήθηκε προς τα αριστερά (αν και συνέκλινε αρκετές φορές). O ΘΡΥΛΟΣ είχε αποκτήση νέα πνοή στην επίθεση με την είσοδο Οφόε. Τρομερή διαγώνια μπαλιά του Οφόε στον Κούτρη, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Κυριακίδη, έκανε το σουτ, αλλά ο Έλληνας κίπερ έδιωξε. Πολύ σημαντική ευκαιρία στο 57'.  Αυτό ήταν απλά μία προειδοποίηση του ΘΡΥΛΟΥ καθώς μετά ακολούθησε τρίλεπτο χτύπημα.

Στο 62' ο Οφόε πέρασε κάθετα στον Ανσαριφάρντ. Αυτός με φοβερή ενέργεια κοντά στο πρώτο δοκάρι ξεπέρασε τον Μόρα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Φορτούνη. Στο 65' Ο Μόρας δεν υπολόγισε σωστά και δεν έδωσε τη μπάλα με δύναμη στον Κυριακίδη. Ο Ανσαριφάρντ που παραμόνευε έτρεξε προς την πορεία της μπάλας, ξεπέρασε τον κίπερ του Παναιτωλικού και πλάσαρε προ κενής εστίας.

Ο Ιρανός πέτυχε το 7ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα και τα επόμενα λεπτά κύλησαν με αλλαγές. Από την πλευρά του ΘΡΥΛΟΥ μπήκαν οι Φιγκέιρας, Τζούρτζεβιτς αντί των Κούτρη-Καρίμ με τον Τζούρτζεβιτς να βρίσκει και αυτός γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώνοντας το 1-4 με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Ομάρ. Κλασσικό γκολ σέντερ φορ από τον Σέρβο. Ο Παναιτωλικός έμεινε παθητικός και δέχτηκε τη μοίρα του. Ο Λεμονής για ακόμα μία φορά έκανε καθοριστικότατες αλλαγές καθώς παρ' ότι ο ΘΡΥΛΟΣ ήταν κυρίαρχος στο 1ο μέρος το σκορ παρέμενε 1-1 και ήρθε ο Οφόε αρχικά να ανεβάσει την ομάδα που έφτασε εύκολα στο 1-3 και η τελευταία αλλαγή του Τζούρτζεβιτς να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Με τη νίκη ο ΘΡΥΛΟΣ επιστρέφει στην κορυφή και περιμένει ενδεχόμενη γκέλα της ΑΕΚ τη Δευτέρα για να μείνει εκεί που ανήκει.