Breaking News

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗ ΝΙΚΗ!

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΑΣ μπήκε σήμερα στο γήπεδο με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τον αναδείκνυε σε πρωταθλητή χειμώνα και το κατάφερε με τον Μάρκο Μάριν να σουτάρει πανέμορφα στο 62' και να χαρίζει τη νίκη στον ΘΡΥΛΟ!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε με δύναμη στο σημερινό ματς δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του! Στο 2ο λεπτό ο Μάριν κέρδισε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή και ο Φορτούνης το εκτέλεσε δυνατά με τον Γιαννίκογλου να αποκρούει, ενώ μέσα στο 5λεπτο είχε και δύο κόρνερ ακόμα.

Στο 10λεπτο υπήρξε ένας διαπληκτισμός καθώς ο Μπέριος κάνοντας φάουλ στον Ρομαό και αφού σφύριξε ο ρέφερι συνέχιζε να σπρώχνει τον Ρομαό και όπως ήταν λογικό οι παίκτες μας ζήτησαν το λόγο από τον αμυντικό του ΠΑΣ που προκάλεσε την ένταση. Τελικά την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μπέριος και Ταχτσίδης. Ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε ακόμα ένα φάουλ σε καλή θέση στο 15' με τον Φορτούνη να το εκτελεί, τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ ελάχιστα πάνω από το τέρμα.

Το μόνο που μπορεί να θεωρηθεί ως τελική για τον ΠΑΣ είναι ένα πολύ άστοο σουτ του Μανθάτη από μακριά στο 22'. Από την άλλη ο ΘΡΥΛΟΣ πίεζε και είχε βάλει τον ΠΑΣ στην περιοχή του. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή εκτελέστηκε με κάθετη στο Μάριν που μπήκε από αριστερά έκανε πολύ καλή παράλληλη μπαλιά αλλά δεν πρόλαβε ούτε ο Καρίμ ούτε ο Σισέ να βάλουν την προβολή για να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε περικυκλώσει τον ΠΑΣ και με συνεχείς μπαλιές από τα πλάγια προσπαθούσε να απαειλήσει. Ένα φάουλ που κέρδισε ο Οφόε στο 37' και ένα κόρνερ στο 39' πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ που είχε καθολική υπεροχή και άξιζε το γκολ! Μέχρι το τέλος του  ημιχρόνου είδαμε άλλα δύο σουτ από τον Ολυμπιακό με τον Οφόε στο 43' που πέρασε άουτ και στο 45' από τον Φορτούνη που μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.

Το ίδιο ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΜΠΉΚΕ ο ΘΡΥΛΟΣ και στο δεύτερο μέρος με τον Καρίμ να χάνει τρομερή ευκαιρία στο 50' όταν μετά από πολύ ωραία κάθετη βγήκε απέναντι από τον Γιαννίκογλου με παίκτη πάνω του και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο ΘΡΥΛΟΣ βγήκε στην κόντρα και στο 55' με τον Μάριν να κάνει λάθος μπαλιά θέλοντας να βρει τον Καρίμ ενώ ήταν τρεις παίκτες μας με τρεις του ΠΑΣ. Ο Λεμονής έκανε την πρώτη του αλλαγή περνώντας τον Πάρντο αντί του Ταχτσίδη. Ο σχηματισμός έμεινε ίδιος, με τον Οφόε να παίζει λίγο πιο πίσω και πλέον τον Πάρντο να αγωνίζεται δεξιά, τον Μάριν αριστερά και τον Φορτούνη πίσω από τον Καρίμ.

Το σύστημα απέδωσε καρπούς λίγα λεπτά αργότερα καθώς ο ΘΡΥΛΟΣ έχοντας μία πληθώρα δημιουργικών παικτών μπόρεσε να κλείσει τον ΠΑΣ και στο 62' ο ΘΡΥΛΟΣ βρηκε γκολ με τον Μάρι. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός σούταρε με το δεξί από πλάγια θέση έξω από την περιοχή και κατέληξε στην απέναντι δεξιά γωνία για το 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ, λυτρώνοντας τον Ολυμπιακό.

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ανσαριφάρντ από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού. ΣΤΟ 73' Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ! Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ έπειτα από κάθετη του Οφόε, έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στο κατέβασμα η μπάλα χτυπάει μέσα στο τέρμα. Ήταν γκολ, το οποίο δεν μέτρησε για τον Ολυμπιακό.

Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε τη δεύτερη αλλαγή του περνώντας τον Τζούρτζεβιτς αντί του Καρίμ. Στο 76' διαγώνιο σουτ από τον Πάρντο, το οποίο ήταν τελείως άστοχο. Θα έπρεπε να επιλέξει να δώσει στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος περίμενε αριστερά του. Στο 82' ο Μάριν κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.. Φάουλ με τον Φορτούνη, ο Σισέ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε στο 84'. Ο Σισέ ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και για αυτό στο 88' πέρασε εκτός και στη θέση του μπήκε ο Ζιλέ με τον Ρομαό να γυρνάει ως κεντρικός αμυντικός.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΘΡΥΛΟ νικητή και πρωταθλητή χειμώνα! Παρά τις αναποδιές στην αρχή της σεζόν και τον πόλεμο που δέχεται ιη ομάδα μας δείχνει ότι έχει το ΜΕΤΑΛΛΟ του νικητή ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ! Σκαρφάλωσε στην 1η θέση εκεί όπου του αξίζει να βρίσκεται και σκοπεύει να μείνει μέχρι το τέλος.... Άντε και καλές γιορτές εξυγιαντές!