Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο σημερινό αγώνα απέναντι σε μία από τις πιο δυνατές ευρωπαϊκές ομάδες θέλοντας να παλέψει μπροστά στον κόσμο του. Βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς έχοντας κάποια προβλήματα στην κατοχή της μπάλας, ανέβηκε στην επανάληψη απείλησε όμως η Γιουβέντους έκανε το 0-2 στο 90' και έτσι ολοκληρώθηκε η παρουσία του ΘΡΥΛΟΥ στο Champions League!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Ντιμπάλα μπήκε στην περιοχή από αριστερά έκανε προσποίηση όμως το σουτ του απέκρουσε πολύ ωραία ο Προτό σε κόρνερ. Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε μέτρα, βγήκε μπροστά και στο 11' ο Τζούρτζεβιτς πήγε να βγάλει τον Σεμπά μόνο του όμως ο Μπενάτια έκοψε και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ομάρ έκανε ένα δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Σέζνι με δεύτερη προσπάθεια.

Δυστυχώς, ο Ολυμπιακός στο 15ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν από αριστερά ο Άλεξ Σάντρο μπήκε στην περιοχή και οι Ένγκελς-Κούτρης δεν ακολούθησαν τον Κουαντράντο που υποδέχτηκε την δυνατή παράλληλη μπαλιά και βρήκε τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Ο κόσμος δεν σταμάτησε να φωνάζει και να στηρίζει την ομάδα. Το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο στα τελευταία λεπτά με τον ΘΡΥΛΟ όμως να χάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία όταν σε κόρνερ στο 42' μετά την πρώτη κεφαλιά ο Τζούρτζεβιτς βρεθηκε σχεδόν μπροστά από το τέρμα βρήκε την μπάλα αλλά ο Σέζνι είχε τρομερά αντανακλαστικά και απέκρουσε την μπάλα πριν μπει γκολ!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μάρκο Μάριν να περνάει στη θέση του Σεμπά. Ο ΘΡΥΛΟΣ άρχισε να πιέζει περισσότερο και να ισορροπεί το ματς. Η Γιουβέντους έκανε περισσότερες λάθος επιλογές ενώ ο Ολυμπιακός έβγαινε πιο θαρραλέα μπροστά. Ο Πάρντο στο 57' μπήκε στην περιοχή και γύρισε επικίνδυνα αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε πριν κάνει την προβολή ο Τζούρτζεβιτς για το γκολ και στο 58' ο Ταχτσίδης κάνει τρομερή κάθετη στον Μάριν που σουτάρει πάνω στον Σέζνι.

Ο Λεμονής βλέποντας την ομάδα να ανεβαίνει πέρασε τον Φορτούνη στη θέση του Οφόε για να φρεσκάρει την ομάδα στη μεσοεπιθετική γραμμή. O Tζούρτζεβιτς χτύπησε πάνω σε μία διεκδίκηση στο 68' και ο Λεμονής για να μη ρισκάρει την κατάσταση του Σέρβου επιθετικού τον αντικατέστησε 2 λεπτά αργότερα περνώντας τον Μπεν στο γήπεδο. Ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση με τον Μπεν να το εκτελεί και τη μπάλα να βρίσκει στο τείχος. Ο ΘΡΥΛΟΣ ανέβηκε κι άλλο και στο 82' μετά από ωραία μεταφορά της μπάλας ο Κούτρης σέντραρε, ο Μπεν βρήκε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στο δοκάρι του Σέζνι! Η Γιουβέντους απάντησε στο 88' με ένα δυνατό σουτ του Ντούγκλας Κόστα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Προτό και στο 90' βρήκε με τον Μπερναρντέσκι ένα δεύτερο γκολ όταν ο Ιταλός μπήκε από αριστερά συνέκλινε και σούταρε διαγώνια.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία σε έναν αγώνα που ο ΘΡΥΛΟΣ το πάλεψε και παρά τα ορισμένα προβλήματα που έδειξε στο πρώτο μέρος ανέβηκε στην επανάληψη και πάλεψε για την ισοφάριση. Πλέον ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσανατολίζεται στους εν Ελλάδι στόχους του θέλοντας να κάνει το 3 στα 3 στους αγώνες που απομένουν (2 για πρωτάθλημα, 1 για κύπελλο) μέχρι το τέλος του 2017.