Ο ΘΡΥΛΟΣ ξεκίνησε νωθρά στην Κέρκυρα βρέθηκε πίσω στο σκορ από στημένη φάση, όμως στην επανάληψη εμφανίστηκε σοβαρότατος και καθάρεισε μέσα σε 25 λεπτά το ματς σκοράροντας τρεις φορές. Πρωταγωνιστές οι Τζούρτζεβιτς (γκολ στο 65') και Μάριν (γκολ στο 68') που ήρθαν από τον πάγκο. Το γκολ της ισοφάρισης ο Σισέ (46').

Μπήκε νωθρά και το πλήρωσε

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο ματς έχοντας τον έλεγχο του αγώνα όμως έδειχνε κάποια προβλήματα στη δημιουργία με την Κέρκυρα να κλείνει καλά τους χώρους. Παρά τη βροχή, ο κόσμος του ΘΡΥΛΟΥ έδινε δυναμικά το παρών στο γήπεδο. Οι παίκτες μας προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, όμως βρέθηκαν στο 16' πίσω στο σκορ καθώς μετά από στημένη φάση, ο Ιωάννου νίκησε στον αέρα τον Ταχτσίδη, βρήκε τον Γρομητσάρη με κεφαλιά και ο τελευταίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ προσπαθούσε να προσαρμοστεί στις δύσκολες συνθήκες του αγώνα όχι μόνο λόγω του γκολ που δέχτηκαν αλλά και λόγω της δυνατής καταιγίδας που υπήρχε και έκανε πολύ βαρύ τον αγωνιστικό χώρο. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 26'. Ο Ταχτσίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Φορτούνης έκανε το πλασέ, ο Σπίνουλας έδιωξε με τάκλιν. Ο Καρίμ δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από ωραία σέντρα του Πάρντο. Η τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για την Κέρκυρα στο 37' όταν ο Αναστασίου έκανε σέντρα - σουτ, ο Παμλίδης βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε πλασέ με εξωτερικό φάλτσο από κοντά, έδιωξε εντυπωσιακά με το πόδι ενστικτωδώς ο Προτό.

ΑΥΤΟΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΙΕΤΑΙ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε ψυχωμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεμονής πήρε ολόσωστες αποφάσεις περνώντας τους Μάριν-Τζούρτζεβιτς στις θέσεις των Πάρντο και Ταχτσίδη κάνοντας φουλ επιθετικό το σχήμα καθώς έπαιζε με 4-4-2 και πίσω από τους Καρίμ-Τζούρτζεβιτς βρίσκονταν οι Φορτούνης-Μάριν-Σεμπά. Το πλάνο έπιασε αμέσως τόπο καθώς μόλις στο 46' ο ΘΡΥΛΟΣ ισοφάρισε!

Ο Μάριν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, την έστειλε στο πρώτο, όπου ο Σισέ εξ επαφής την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο ΘΡΥΛΟΣ ήταν αλλαγμένος και το έδειχνε. Προειδοποίησε με διπλή ευκαιρία από σουτ των Καρίμ-Μάριν στο 55' αλλά και με δοκάρι από πλασέ του Ρομαό στο 58'. Το χτύπημα ήρθε τελικά στο 65' με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΑΣ να κάνει την ανατροπή! Ο Σεμπά έβγαλε τη σέντρα, ο Σισέ άθελά του βρήκε τον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος με βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Πριν προλάβουν οι παίκτες της Κέρκυρας να συνειδητοποιήσουν τι είχε γίνει χτύπησε και η δεύτερη αλλαγή του Λεμονή, ο Μάρκο Μάριν που με μία πολύ ωραία προσποίηση έκανε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου κάνοντας το 1-3! Ο ΘΡΥΛΟΣ έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση του  καθώς μέσα σε 22' (από το 46 ως το 68) καθάρισε το ματς όπως έπρεπε.

Στη συνέχεια η Κέρκυρα έκανε δύο καλές ευκαιρίες με τον Προτό να στέκεται βράχος μπροστά στην εστία και να αποκρούει εντυπωσιακά. Από εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός των Κερκυραίων που έβλεπαν πως δεν μπορούν να διεκδικήσουν κάτι. Ο ΘΡΥΛΟΣ πέρασε από την Κέρκυρα με μία νίκη που με τον τρόπο που ήρθε τόνωσε την ομάδα ψυχολογικά. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε και τον Μάριν που για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν πρωταγωνιστής αλλά και τον Τζούρτζεβιτς που σκόραρε το δεύτερο του γκολ μέσα στη σεζόν.