Breaking News

Λύτρωση για τον ΘΡΥΛΟ με Κούτρη!

Ο ΘΡΥΛΟΣ επέστρεψε δυναμικά μετά τη διακοπή για τις εθνικές συνεχίζοντας την αντεπίθεσή του καθώς επικράτησε με  του Λεβαδειακού με . Ο ΘΡΥΛΟΣ επέβαλλε το ρυθμό του και παρ' ότι ισοφαρίστηκε έφτασε στη νίκη με  αγγίζοντας ξανά την κορυφή !

Ο Λεμονής έλεγε εδώ και μέρες πως παρά τη διακοπή η ομάδα οφείλει να παραμείνει σε φουλ ρυθμούς για αυτό και επέλεξε βασικούς παίκτες ξεκουράζοντας παράλληλα παίκτες όπως Οφόε, Πάρντο, Εμενίκε, Ένγκελς.

Από την αρχή ήταν ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ

Με την εκκίνηση του ματς ο ΘΡΥΛΟΣ είχε ένα κόρνερ στο 1ο λεπτό και ένα σουτ στο 2ο δείχνοντας τις διαθέσεις του ενώ συνέχιζε να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα με τον Λεβαδειακό να προσπαθεί μόνο με μακρινές μπαλιές χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Στο 12' σέντρα του Κούτρη από αριστερά ο Καρσελά δεν έπιασε γεμάτα την κεφαλιά και στο 13' μετά από πολύ ωραίο ελιγμό του Μάριν, η σέντρα του Γερμανού δεν ήταν καλή.

O ΘΡΥΛΟΣ ηρεμεί το παιχνίδι για κάποια λεπτά έχοντας όμως πάντα τον Λεβαδειακό στο μισό γήπεδο. Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 25'. Ο Καρσελά κάνει το σλάλομ ανάμεσα σε Ζαραδούκα και Ζοάο Φαβάρο, κάνει και το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει στον συμπαίκτη του (Κώστα Φορτούνη) και καταλήγει άουτ.  Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 27'. Ο Ανσαριφάρντ μπαίνει από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα, αλλά ο Ζοάο Φαβάρο κόβει τελευταία στιγμή προ του Φορτούνη.

Πάτησε γκάζι, δημιούργησε φάσεις και πέτυχε το γκολ που άξιζε

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε την ασφυκτική του πίεση και έχοντας μέσα παίκτες δημιουργούς όπως οι Μάριν-Καρσελά-Φορτούνης. Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 31'. Ο Ανσαριφάρντ βγαίνει από θέση πλάγια δεξιά τετ-α-τετ με τον Επασί, αλλά ο Γαλλοκαμερουνέζος γκολκίπερ του Λεβαδειακού τον νικά.  Στο επόμενο λεπτό, ο Κούτρης μπαίνει από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Φορτούνης πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, ο Επασί αποκρούει και πάλι.

Ο ΘΡΥΛΟΣ αντί να κατεβάζει ρυθμούς στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, γκάζωνε πολύ περισσότερο και ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει όπως και έγινε καθώς στο 43' μετά από ωραία συνεργασία από Ταχτσίδη - Φορτούνη - Ζιλέ, ο Βέλγος με εκπληκτική κίνηση "αδειάζει" ταυτόχρονα Ζαραδούκα και Τριποτσέρη και νικά με ωραίο τελείωμα τον Επασί. Mάλιστα στο 45' έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία μετά από ελιγμούς του Μάριν και σουτ του Γερμανού που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Έχασε πέναλτι, ισοφαρίστηκε αλλά στο τέλος ήρθε η λύτρωση και πήρε αυτό που του άξιζε

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, Πάρντο και Σεμπά ξεκίνησαν προθέρμανση. Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε και πάλι την πρωτοβουλία και κατάφερε να κερδίσει ένα αδιαμφισβήτητο πέναλτι στο 52' το οποίο όμως ο Φορτούνης δεν μετέτρεψε σε γκολ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Μάλιστα, ο Ανσαριφάρντ απείλησε ξανά για τον ΘΡΥΛΟ καθώς μετά από πολύ όμορφη σέντρα του Κούτρη, ο Ιρανός βρήκε τη μπάλα καλά αλλά ο Επασί απέκρουσε πολύ ωραία πριν καταλήξει στα δίχτυα η μπάλα.

Ο Σεμπά μπήκε στο 60' αντί του Καρσελά πηγαίνοντας στο αριστερό άκρο και ο Μάριν ήρθε δεξιά. Στο 62' ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε μία ακόμα ανεπανάληπτη ευκαιρία με τετ α τετ του Ανσαριφάρντ και σουτ του Ομάρ ενώ ο κίπερ της Λειβαδιάς ήταν στο όριο της περιοχής. Απέκρουσε και τα δύο ο Επασί που κρατούσε το 1-0 καθώς θα μπορούσε άνετα ο Λεβαδειακός να είχε δεχτεί δύο ή και τρία γκολ περισσότερα σε εκείνο το σημείο. Η μπάλα όμως δυστυχώς πάντα τιμωρεί... Ένα ματς που θα έπρεπε να το έχει καθαρίσει ο ΘΡΥΛΟΣ βρέθηκε να το κυνηγάει καθώς στο 69' ο Λεβαδειακός με κεφαλιά από κόρνερ ισοφάρισε.

Ο Λεμονής ήταν έξαλλος στον πάγκο και έβαλε για ζέσταμα τους Πάρντο-Τζούρτζεβιτς ενώ πέρασε τον Μάρτινς ως δεύτερη αλλαγή αντί του Ταχτσίδη. Ο Τζούρτζεβιτς πέρασε στο 79' αντί του Φορτούνη και ο ΘΡΥΛΟΣ πλέον αγωνίστηκε με 4-4-2 για το τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Ο Σέρβος μόλις μήκε του παρουσιάστηκε μία μεγάλη ευκαιρία μετά από ωραία σέντρα του Ομάρ. Ο Τζούρτζεβιτς κατέβασε τη μπάλα με το στήθος και σούταρε πάνω από την εστία με τον κόσμο να φωνάζει και να ζητάει δεύτερο γκολ και νίκη.

Τον γόρδιο δεσμό του γκολ ήρθε να λύσει ο Λεονάρντο Κούτρης με ένα ασύλληπτο σουτ από μακριά στο 84' με τη μπάλα να αλλάζει φάλτσα και τον Επασί που πήγε να διώξε με γροθιές να μη μπορεί να ανακόψει την πορεία της μπάλας που πήγε στα δίχτυα και το Καραϊσκάκη σηκώθηκε στο πόδι με τους παίκτες να πανηγυρίζουν έξαλλα! Στα επόμενα λεπτά ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε μία ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ μετά από φάουλ ενώ είχε και μία λάθος πάσα του Τζούρτζεβιτς προς τον ακάλυπτο Ιρανό όταν βγήκε σε πολύ καλή θέση από αριστερά.

Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε τη νίκη έστω και δύσκολα σε ένα ματς που θα έπρεπε να έχει καθαρίσει από πολύ νωρίς. Όπως είπα και πιο πάνω ο αγώνας θα μπορούσε στο 60' να είναι 3-0 ή 4-0 και τελικά ισοφαρίστηκε. Η νίκη του άξιζε σίγουρα και δίκαια την πήρε, κρατάει τους 3 πόντους αλλά πρέπει να πάρει και τα αντίστοιχα μηνύματα ώστε τα επόμενα ματς να τα καθαρίζει χωρίς να κουράζεται.