Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο σημερινό ματς θέλοντας να κάνει μία εύκολη νίκη απέναντι σε μία ομάδα με την οποία είχε εξωαγωνιστικά προηγούμενα για τη γνωστή υπόθεση της καταγγελίας την προηγούμενη σεζόν. Ο κόσμος ήταν εκεί και η ομάδα δεν απογοήτευσε κάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο.

Σκόραρε δύο γρήγορα γκολ με Πάρντο και Μποτία και έβγαλε πολλές φάσεις, αυτοματισμούς και πάνω από όλα όρεξη και διάθεση ζεσταίνοντας τους οπαδούς του καταφέρνοντας να σκοράρει και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο. Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε με όρεξη και στο δεύτερο μέρος κάνοντας ευκαιρίες και βρήκε 4ο γκολ από πέναλτι που εκτέλεσε ο Ανσαριφάρντ και παρά τη μείωση από τον Πλατανιά, ο Πάρντο έβαλε στο 90' το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το τελικό 5-1!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο καθώς μόλις στο 2ο λεπτό με τον ΘΡΥΛΟ να ανοίγει το σκορ. Ο Οφόε βγάζει εξαιρετικά την κάθετη πάσα στον Κούτρη, εκείνος από την αριστερή πλευρά κάνει τη σέντρα, ο Βάντερσον Σκαρντοβέλι μπερδεύεται (η μπάλα χτυπά και στα δύο του πόδια), αδυνατεί να απομακρύνει και ο Κολομβιανός στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ συνέχισε να πιέζει και να βγάζει συνεχόμενες φάσεις με τους Μάριν-Κούτρη να συνεργάζονται εκπληκτικά από την αριστερή πλευρά και τον Οφόε με τον Ταχτσίδη να έχουν πάρει τον έλεγχο του κέντρου. Στο 19' ο ΘΡΥΛΟΣ σκόραρε και πάλι ως αποτέλεσμα της πίεσης του. O Οφόε εκτελεί με πάσα το κόρνερ για τον Μάριν, αυτός κάνει τη σέντρα και ο Μποτία ορμώμενος από πίσω και με την άμυνα του Πλατανιά να πελαγοδρομεί πιάνει εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κοκκαλά, ο οποίος απλά παρακολούθησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Στο 28' ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε μία πολύ σημαντική ευκαιρία. Ωραία επίθεση για τον Ολυμπιακό με τον Μάριν να δίνει στον Οφόε, τον Βέλγο με μία επαφή να βγάζει μόνο του με τον Κοκκαλά τον Ανσαριφάρντ, αλλά τον Ιρανό να μην μπορεί να ευστοχήσει. Η μπάλα λίγο άουτ. Ότι δεν πέτυχε στο 28' το πέτυχε στο 32' με τον εξαιρετικό Σισέ που σκόραρε ξανά με κεφαλιά από σέντρα και έδειξε μία μπλούζα που έλεγε το μήνυμα «Αγαπώ τον Ολυμπιακό - GATE 7»!

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον ΘΡΥΛΟ να έχει διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα και να παίζει τον Πλατανιά στο μισό γήπεδο, κάτι που συνέβη και με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΘΡΥΛΟ μάλιστα να χάνει ευκαιρία στο 51'. Ο Μάριν κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή, μεταβίβασε την μπάλα στον Πάρντο, αλλά ο Κολομβιανός έκανε λάθος κοντρόλ. Στα επόμενα λεπτά, έγιναν αρκετά φάουλ.

Στο 64' ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε ακόμα μία ωραία ευκαιρία όταν μετά από πολύ όμορφη συνεργασία και μπαλιά από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στην αριστερή πλευρά με τον Κούτρη να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ, το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Κοκκαλάς. Ο Λεμονής μετά τον Νικολάου (στο 46') πέρασε και τους Μάρτινς-Φορτούνη αντί των Ρομαό-Οφόε κλείνοντας τις αλλαγές του. Ο ΘΡΥΛΟΣ στο 68' κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πατράλη μέσα στην περιοχή. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 4-0!

Ο ΘΡΥΛΟΣ έβγαλε ενέργεια μετά τις αλλαγές και με Φορτούνη-Μάρτινς να τρέχουν στο κέντρο είχε ενέργεια παρά το 4-0. Με πολύ ωραίες εναλλαγές της μπάλας έβγαινε και από τις δύο πτέρυγες με αρκετές μπαλιές προς την περιοχή, με την καλύτερη να είναι αυτή του Φορτούνη όπου για λίγο δεν πρόλαβε ο Πάρντο με προβολή στην κίνηση να τη στείλει στα δίχτυα. Ο Πλατανιάς μείωσε σε 4-1 στο 88' όμως αυτό λίγη σημασία είχε καθώς δύο λεπτά αργότερα ο ΘΡΥΛΟΣ βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από ασίστ του Ανσαριφάρντ και πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ του Πάρντο!

Πλέον οδηγούμαστε στη διακοπή από τις εθνικές με τον ΘΡΥΛΟ να παίρνει μία άνετη νίκη με πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Ο Λεμονής θα συνεχίζει να κάνει δουλειά αυτές τις δύο βδομάδες με όσους μείνουν στο Ρέντη και με στόχο να επιστρέψουν για να δημιουργήσουν ένα νικηφόρο σερί μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος που θα τον φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας.