Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε την πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα σε πανηγυρικό κλίμα με τον ΠΥΡΙΝΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ να κάνει κατακόκκινο το γήπεδο «Δύο Αοράκια» και την ομάδα μας να δείχνει με τον καλύτερο τρόπο την ευγνωμοσύνη της καθώς πέταγε φωτιές στην επίθεση και καθάρισε τη Μπασκόνια με σκορ 75-64 με τους φοβερούς Πρίντεζη-Αγραβάνη-Παπανικολάου αλλά και τους Μιλουτίνοφ-Τόμπσον.

Η Μπασκόνια με κάποιους γρήγορους πόντους από Γκρέιντζερ και Σενγκέλια πήρε ένα μικρό προβάδισμα όμως ο ΘΡΥΛΟΣ με πρωταγωνιστή στην αρχή το Μιλουτίνοφ, ο οποίος με 5 δικούς του πόντους στο ξεκίνημα έδινε σκορ στην ομάδα μας. Μάλιστα,με ένα ριμπάουντ του Παπαννικολάου και μία ασίστ του στον Αγραβάνη ισοφάρισε σε 12-12. Μάλιστα ο Αγραβάνης έβαλε 4 ακόμη πόντους και έστειλε τον ΘΡΥΛΟ με +4 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Από εκεί και πέρα ο ΘΡΥΛΟΣ άρχισε να πετάει φωτιές στην επίθεση. Ο Τολιόπουλος με όμορφο τρίποντο και ο Τόμπσον με δίποντο έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων (21-14), το οποίο στη συνέχεια μεγάλωσε καθώς ο Τόμπσον συνέχισε να σκοράρει και με συμπαραστάτες τον Αγραβάνη και τον Στρέλνιεκς κάνοντας το 29-17 με τη Μπασκόνια να παίρνει τάιμ άουτ. Η Μπασκόνια έβγαλε μία αντίδραση προς στιγμήν μειώνοντας στους 8 αλλά ο ΘΡΥΛΟΣ βρήκε και πάλι πόντους από Μάντζαρη-Πρίντεζη ενώ ο Στρέλνιεκς έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (39-26). Η Μπασκόνια κατάφερε μόνο να μειώσει στους 8 πριν το τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Στο 3ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες και τον Πρίντεζη να ηγείται επιθετικά του ΘΡΥΛΟΥ με 6 πόντους, εκ των οποίων ένα ΥΠΕΡΟΧΟ κάρφωμα και μία ασίστ στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Η Μπασκόνια έβρισκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 6 (51-45). Ο ΘΡΥΛΟΣ όμως έβγαλε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας που αντέχει στην πίεση και με τρίποντο Αγραβάνη, με καλάθι Μακλίν και ένα υπέροχο ανάποδο κάρφωμα από Τόμπσον έκανε το 60-49! Το ίδιο ακριβώς έκανε και στο 60-54 όταν με καλάθι Αγραβάνη και ΔΥΟ ΤΡΙΠΟΝΤΑ του ΜΠΟΜΠΕΡ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ έφτασε ως το 70-57, 3.30 λεπτά πριν το τέλος.

O ΘΡΥΛΟΣ κρατούσε την τύχη στα χέρια του και παρά την προσπάθεια του Χούερτας να μειώσει ο ΘΡΥΛΟΣ βρήκε πόντους από τις βολές από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου έφτασε στο τελικό 75-64! Ο ΘΡΥΛΟΣ πήρε παλικαρίσια νίκη γιατί μπόρεσε να αντέξει στην πίεση όταν ήταν μπροστά. Πρωταγωνιστές ήταν οι Έλληνες με τους Πρίντεζη-Αγραβάνη-Παπανικολάου να τα δίνουν όλα ενώ πολύ σημαντικοί ήταν και οι Μιλουτίνοφ-Τόμπσον!