Ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΑΣ μπήκε στο σημερινό αγώνα με έναν και μόνο τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ που θα τον φέρει μία ανάσα από την κορυφή και τον ΠΑΤΗΣΕ μέσα στο κάστρο του ! Ο Λεμονής με βασικούς τους Φορτούνη-Καρίμ και την επαναφορά του Ένγκελς στην άμυνα παρέταξε την ενδεκάδα με σχηματισμό 4-2-3-1!

Ο αγώνας

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον κόσμο να δημιουργεί μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στην αρχή του αγώνα και να κάνει τον ΝΑΟ να βράζει εν όψει του ντέρμπι! O ΘΡΥΛΟΣ προσπάθησε να απειλήσει με μία σέντρα μετά από καλή ατομική προσπάθεια του Πάρντο που πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στα επόμενα λεπτά υπήρχαν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.

Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε ένα στημένο με τον Φορτούνη που έφερε τη μπάλα στην περιοχή και η μπάλα πήγε στο σημείο του πέναλτι αλλά πριν σουτάρει ο παίκτης μας ο διαιτητής βρήκε φάουλ του Ένγκελς. Το ίδιο έγινε και τέσσερα λεπτά μετά όταν ο Ανσαριφάρντ με καθαρό τάκλιν στην μπάλα από τα δεξιά πήγε να πάρει τη μπάλα και υποδείχτηκε φάουλ.

Οι δύο φορές που ο ΠΑΟΚ βγήκε από τα αριστερά με τον Ελ Καντουρί αντιμετωπίστηκαν με καλές αλληλοκαλύψεις από την άμυνα χωρίς να περάσει κάποια μπαλιά εντός της περιοχής.  O ΘΡΥΛΟΣ μετά το 15' ανέβηκε και είχε πλέον τον έλεγχο του ματς ΞΕΚΑΘΑΡΑ! Με τον Φορτούνη σε κέφια και τον Πάρντο και τον Οφόε να καταπίνουν χιλιόμετρα ο ΘΡΥΛΟΣ ανέβηκε. Στο 22' Πρίγιοβιτς-Σισέ είδαν από μία κίτρινη για αψιμ και ο Αναχία όπωςδρούτσος για ένα μαρκάρισμα στον Μάτος λίγα λεπτά μετά.

Στο 28, Κόρνερ από δεξιά, ο Ένχελς την πάσα στο Σισέ, αυτός σουτάρει, ψηλά αλλά αν έβρισκε καλύτερα τη μπάλα με τέτοια δύναμη θα άφηνε άγαλμα τον Ρέις άγαλμα. Στο 35' ο Οφόε κόβει επίθεση του ΠΑΟΚ, παίζει 1-2 με τον Φορτούνη, φεύγει στην κόντρα, δίνει στην περιοχή στον Ανσαριφάρντ, αυτός προσπαθεί να σεντράρει, απομακρύνουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ακόμη μία καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ο ΘΡΥΛΟΣ νας χάθηκε στο 38' έπιτα από σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο Ανδρούτσος πετάχτηκε με εναέριο τάκλιν, αλλά δεν πρόλαβε για χιλιοστά να βρει την μπάλα και αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέι. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο με τον ΘΡΥΛΟ ΜΑΣ να έχει την τελευταία φάση του ημιχρόνου με ένα φάουλ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να συνεχίζει να έχει την κατοχή με αποτέλεσμα να πάρει αυτό που αξίζει απόλυτα! Το γκολ που ήρθε από τον Μπιορν Ενγκέλς μετά από κόρνερ και μία κόντρα με τον Ένγκελς να είναι στο σωστό σημείο και να βρίσκει τη μπάλα όσο έπρεπε για να τη στείλει στα δίχτυα! Το Καραϊσκάκη στον αέρα μετά το γκολ του Βέλγου και ο ΠΑΟΚ πλέον ηταν με την πλάτη στον τοίχο! Όσες αλλαγές και αν έκανε ο ΠΑΟΚ η κατάσταση δεν άλλαζε καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει τον ΘΡΥΛΟ ΜΑΣ!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έδειχνε φρέσκος ακόμα και μετά το 65-70 κάτι που δεν γινόταν παλιότερα δείχνοντας πως ο Λεμονής έχει κάνει δουλειά στον τομέα της φυσικής κατάστασης! Ο Μάριν πέρασε μέσα αντί του Ανδρούτσου και ο Γερμανός «μάγος» έκανε μία εκπληκτική ατομική προσπάθεια στο 81' αδειάζοντας μοιράζοντας... σακούλα στον αμυντικό του ΠΑΟΚ και πήγε για φαρμακερή παράλληλη μπαλιά που έδιωξαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ σε κόρνερ.

Στο 85' ο Λεμονής έκλεισε τις αλλαγές του περνώντας τον Ζντιέλαρ αντί του Φορτούνη για να θωρακίσει το κέντρο εν όψει των τελευταίων λεπτών αλλά και τον Τζούρτζεβιτς αντί του Ανσαριφάρντ. Ο εκπληκτικός σήμερα Σισέ έκανε μία σωτήρια επέμβαση στο 89' διώχνοντας το γέμισμα του ΠΑΟΚ σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τα επόμενα λεπτά