Εχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά ο Ολυμπιακός! Ο Θρύλος πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο «Nick Gallis Hall», διέλυσε τον Αρη με 80-55 και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια μέσα σε μια εβδομάδα!
Οι Πειραιώτες μέσα σε επτά ημέρες κέρδισαν τα Τρίκαλα και τον Αρη για το πρωτάθλημα και τις Μακάμπι Τελ Αβίβ και Κίμκι για την Ευρωλίγκα! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ και προσφέρει πλούσιο θέαμα σε όσους παρακολουθούν τα παιχνίδια της σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Ο Θρύλος, αφού ξεμπέρδεψε με τη... διαβολοβδομάδα, στρέφει πλέον το βλέμμα του στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα, την οποία θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Παρασκευή στην Βαρκελώνη, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
Η εικόνα του παιχνιδιού:
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-0. Ο Θρύλος, ωστόσο, απάντησε και με δύο πόντους από τον Τόμπσον και τρεις από τον Ρόμπερτς ισοφάρισε σε 5-5. Ο Μιλουτίνοφ με 2/2 βολές έκανε το 7-5 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Ο Αθηναίου με έμμεσο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 8-7, όμως, στην επόμενη επίθεση ο Πρίντεζης πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι για το 8-9. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου να κάνουν το 13-8. Λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου ξαναχτύπησε και με τρίποντο έκανε το 17-9. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο ΜακΛίν πέτυχε τρίποντο για το 22-14 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +8.
Επέβαλε το ρυθμό του
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και κυριάρχησε κατά κράτος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Στρέλνιεκς με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (14-24) και ο Αγραβάνης με ωραίο καλάθι μπροστά στον Βασιλόπουλο έκανε το 26-14. Οσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και με ένα σερί 7-2 προηγήθηκαν με 33-16. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό της, με τον Μιλουτίνοφ να αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Αρη για το 40-22 και τον Παπαπέτρου να σκοράρει τρίποντο για το 43-22. Ο Σέρβος σέντερ ξανασκόραρε για το 45-24, που ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.
Σκαμπανεβάσματα
Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου είχαμε μπαράζ από τρίποντα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να σκοράρουν κατά… ριπάς. Ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 48-27 και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-30 με τον Βασιλόπουλο.  Ο Τόμπσον με νέα… βόμβα έξω από τη γραμμή του τριπόντου έκανε το 51-30 και ο Τσαϊρέλης απάντησε για το 33-51. Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ρόμπερτς, ο οποίος πέτυχε νέο τρίποντο και έφερε ξανά τον Θρύλο στο +21 (54-33). Μετά τα συνεχόμενα τρίποντα, ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του και έδωσε την ευκαιρία στον Αρη να μειώσει σε 54-37. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, αλλά οι φωνές του δεν έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 14 (51-44). Ο Αγραβάνης με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (41-58) και λίγο αργότερα ο διεθνής φόργουορντ ξανασκόραρε για το 60-45. Στο τέλος της περιόδου ο Μιλουτίνοφ έβαλε ωραία το κορμί του και έκανε το 62-45, με τον Θρύλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο +17.
«Καθάρισε» το παιχνίδι
Όπως και στην τρίτη περίοδο, έτσι και στην τέταρτη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με 4 σερί πόντους μείωσαν σε 49-62. Ο ΜακΛίν απάντησε για το 64-49 και λίγο αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» με δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Τολιόπουλο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (71-51), βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη. Το τελικό 80-55 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη... διαβολοβδομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80
Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Ουίβερ 4, Μπένσον 5 (1/9 διπ.), Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), ΜακΛίν 7 (1), Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.

Πηγή: Gavros.gr