Ο Ολυμπιακός διέλυσε στο ΣΕΦ τη ρώσικη ομάδα με 92-75 και έκανε το 4 στα 4 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ωραίο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό που διέλυσε την Κίμκι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 92-75, κάνοντας το 4/4 στην Ευρωλίγκα! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα φτάνοντας σε μία άνετη νίκη και παίζοντας, ιδιαίτερο στο τρίτο δεκάλεπτο, τρομερό μπάσκετ!

«Φόρτωσε» τη ρακέτα...
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα ψηλό σχήμα, αφού ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προτίμησε να βάλει στην αρχική του πεντάδα τους Ρόμπερτς, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Αυτό γιατί ήθελε να πιέσει την Κίμκι από την αρχή και παράλληλα, όπως φάνηκε στη συνέχεια, να «φορτώσει» και τη ρακέτα περνώντας την μπάλα συνέχεια μέσα.

Χατακτηριστικό άλλωστε ήταν ότι όλοι οι πόντοι του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο ήταν από μέσα. Ο Παπαπέτρου κοιτούσε όποτε έπαιρνε επίθεση πάνω του να μπαίνει μέσα, είχε και ένα γκολ-φάουλ, βάζοντας έτσι 8 πόντους, ενώ 6 είχε ο Μιλουτίνοφ, 4 ο Πρίντεζης και 4 ο ΜακΛιν. Όλοι δηλαδή παίκτες που είχαν επιθέσεις μέσα στη ρακέτα.

Από την άλλη όσον αφορά την άμυνα της ομάδας, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά από την άλλη και η Κίμκι ήταν εύστοχη στο τρίποντο με τον Σβεντ να παίρνει, όπως αναμενόταν, πολλές επιθέσεις πάνω του και με μακρινά σουτ.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το πήγε στο +11, τελείωσε στο +9!
Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν άρχισε και τόσο καλά για τον Ολυμπιακό, αφού η Κίμκι πήγε να τον... χτυπήσει όπως εκείνος στο πρώτο! Πέρναγε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και ο Ρόμπινσον μέσα σε λιγότερο από 2,5 λεπτά έβαλε 8 πόντους (οι 2 με βολές)!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος όμως πήρε το τάιμ άουτ και οι φωνές του έπιασαν τόπο. Ο Ολυμπιακός από εκεί και πέρα έπαιξε καλύτερη άμυνα και άρχισε να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +11 με σκορ 45-34.

Και πάλι όμως δέχτηκε αρκετούς πόντους, αφού η Κίμκι κατάφερε να φτάσει τους 20 πόντους, αλλά η επίθεση του Ολυμπιακού λειτούργησε άψογα και σημείωσε 27! Με το ημίχρονο να τελειώνει στο 49-40, σκορ μεγάλο για τον αγώνα.

Σούπερ Θρύλος!
Το τρίτο δεκάλεπτο ίσως ήταν το καλύτερο του Ολυμπιακού στις μέχρι τώρα επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και έβγαλαν πάθος στο παρκέ, φτάνοντας ακόμη και στο +18, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, με σκορ 65-47.

Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να είναι εκπληκτικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, σημειώνοντας καλάθια ακόμη και μακριά από τη ρακέτα, ενώ στην άμυνα ήταν... σκιάχτρο μέσα στη ρακέτα για τους αντίπαλους!

Γενικότερα η εικόνα του Θρύλου στην τρίτη περίοδο ήταν εκπληκτική και αυτό το αναγνώρισε και ο κόσμος της ομάδας, με το χειροκρότημα του προς την ομάδα και την αποθέωση στον Σέρβο σέντερ.

Πηγή: redking.gr