Breaking News

Κοίταξε στα μάτια την Γιουβέντους, έπεσε με ψηλά το κεφάλι!

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στο σημερινό αγώνα προσπαθώντας να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε κα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό απέναντι σε μία Γιουβέντους που θα έπαιζε φουλ επίθεση. O ΘΡΥΛΟΣ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο καθώς όχι μόνο δεν απείλησε η Γιουβέντους εκτός από ένα σουτ του Ντιμπάλα στο 43' αλλά κατάφερε να χάσει και τρεις καλές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣ ήταν πολύ καλός στο πρώτο εικοσάλεπτο όμως ήταν άτυχος καθώς η μπάλα πήγε στους σκόρερ των δύο γκολ από διώξιμο των αμυντικών μας. Κρατάει την πολύ καλή εμφάνιση ο ΘΡΥΛΟΣ και βάζει πλώρη για επιστροφή στις νίκες!

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάρα πολύ καλά και με πολύ σωστές αλληλοκαλύψεις. Το κυριότερο δείγμα είναι ότι στο πρώτο τέταρτο το μόνο που έκανε η Γιουβέντους είναι μια προσπάθεια για σουτ του Ντιμπάλα που βρήκε στον Κούτρη και δεν έφτασε καν στο τέρμα. Αντιθέτως, Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε δύο πολύ καλές τελικές μία με Πάρντο έξω από την περιοχή και μία ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία με τον Σεμπά!

Ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει πολλή καλή αμυντική οργάνωση και παρά τα φάουλ από καλή θέση στο 21' και 22' που εκτέλεσε ο Ντιμπάλα κανένα δεν πέρασε το τείχος. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε. Έμενε συμπαγής και έβγαινε στην κόντρα κλέβοντας τη μπάλα πριν γίνει η Γιουβέντους επικίνδυνη. Στο 33' έχασε ακόμα μία ευκαιρία με τον Φιγκέιρας. Εμενίκε σε Σεμπά και εκείνος γύρισμα σε Φιγκέιρας και σουτ λίγο έξω.

Ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στα τελευταία δέκα λεπτά ήταν ο Προτό που αρχικά έπιασε στο 34' κεφαλιά του Μάντζουκιτς. Ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε μία πολύ σημαντική ευκαιρία στο 36' όταν ο Εμενίκε βγήκε πολύ καλά από αριστερά και αντί να σουτάρει πήγε να επιλέξει την πάσα προς το Πάρντο για να τον βγάλει μόνο του όμως δεν πέτυχε. Το μόνο διάστημα που έγινε απειλητική η Γιουβέντους ήταν το τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου με τον Προτό να κάνει εκπληκτική επέμβαση στο 44' σε σουτ του Ντιμπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τάκης Λεμονής δεν έκανε καμία αλλαγή καθώς έβλεπε το πλάνο του να βγαίνει όπως ακριβώς το σχεδίασε. Ο Ντιμπάλα προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά όμως πέρασε πολύ άουτ. Ο ΘΡΥΛΟΣ είχε άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία στο 57' όταν ο Σεμπά έκλεψε τη μπάλα πέταξε μπροστά στον Πάρντο που θέλησε να περάσει στον Οφόε αλλά δεν τα κατάφερε και ο Σεμπά με δυνατό πλασέ πήγε να κρεμάσει το Μπουφόν αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 60' μπήκε ο Ιγκουαίν με τον Αλέγκρι να κάνει ακόμα πιο επιθετικό το σχήμα. Στο 62' ο Μάντζουκιτς πήρε κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ήταν αρκετά αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Προτό. Στο 66' μετά από πολύ καλή ντρίμπλα του Πάρντο που γύρισε τη μπάλα, ο Εμενίκε έστρωσε στον Οφόε, ο οποίος σούταρε με τον Μπουφόν να αποκρούει και να μπλοκάρει με τη δεύτερη.

Στο 68' η Γιουβέντους βρήκε το γκολ με τον Ιγκουαΐν που ήταν τυχερός και μετά από μπαλιά του Άλεξ Σάντρο σούταρε, κόντραρε τη μπάλα ο Νικολάου και η μπάλα του ξαναήρθε στο πόδι και από κοντά έκανε το 1-0. Ο Λεμονής πέρασε τον Μπεν αντί του Πάρντο για να φρεσκάρει τις πτέρυγες. Η Γιουβέντους έπαιζε πιο άνετα έχοντας βάλει το γκολ που έψαχνε. Ο Ολυμπιακός έκανε δεύτερη αλλαγή με το Φορτούνη να περνάει αντί του Ζντιέλαρ για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης.

Δυστυχώς, όμως στο 79' ο Ντιμπάλα πλάσαρε τον Προτό με σκάψιμο, ο Ένγκελς έτρεξε για να προλάβει τη μπάλα και ενώ έδιωξε ήρθε ο Μάντζουκιτς και βρήκε τη μπάλα τυχαία σπρώχνοντας τη μπάλα μέσα. Και αυτό το γκολ ήταν τυχαίο καθώς ο Μάντζουκιτς δεν έκανε κίνηση προς τη μπάλα απλά στο διώξιμο του ο Ένγκελς την έστειλε πάνω στο σώμα του Κροάτη.

Ο ΘΡΥΛΟΣ στο 84' έχασε μία καλή ευκαιρία όταν μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή της Γιουβέντους ο Μπεν έπιασε το σουτ στην κίνηση που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπουφόν. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία με τον Ολυμπιακό να κρατάει την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ 68 ΛΕΠΤΑ! Ήταν ακριβώς όπως έπρεπε και άξιζε ένα αποτέλεσμα και αν δεν ήταν άτυχος στις φάσεις του γκολ θα μπορούσε να έχει πάρει την ισοπαλία.