Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο 10λεπτο, όμως ύστερα μέχρι το 65' είχε ακριβώς το παιχνίδι όπως ήθελε. Πετυχαίνοντας δύο γκολ με Μάριν(21') και Οφόε (46') είχε βγει μπροστά. Από ένα... τζάμπα γκολ στο 67' η ΑΕΚ μείωσε και ο Χάσι με λάθος επιλογές και η άμυνα που φέρει μεγάλη ευθύνη στο συγκεκριμένο γκολ.

Σίγουρα φταίει ο Χάσι αλλά και η άσχημη λειτουργία της άμυνας στο 1ο και στο 3ο γκολ παρ' ότι η επίθεση έκανε τη δουλειά της. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ επιθετικά ήταν αυτός που έπρεπε αλλά στο τελευταίο μισάωρο ο Χάσι δεν μπόρεσε να κρατήσει το αποτέλεσμα..

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο δίνοντας πρωτοβουλίες στην ΑΕΚ, η οποία έκανε δύο ευκαιρίες με την 1η να είναι στο πρώτο λεπτό με τον Λάζαρο να κάνει την σέντρα και τον Αραούχο ανενόχλητο να πιάνει κακή κεφαλιά μισό μέτρο πριν το τέρμα. Στην συνέχεια αστόχησε και ο Χριστοδουλόπουλος.  Η δεύτερη ήρθε στο 12' όταν ο Γκάλο έπιασε ένα σουτ-βολίδα με τον Καπίνο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο Ολυμπιακός καθόταν πίσω και έδειχνε να ψάχνει τα πατήματά του με την τεράστια ευκαιρία του να έρχεται το 13ο λεπτό με τον Καρσελά από το ύψος της μικρής περιοχής να κάνει ανενόχλητος πολύ άσχημο πλασέ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στο πρώτο τέταρτο και οι δύο ομάδες έδειχναν ορεξάτες.

Ο ΘΡΥΛΟΣ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να βγαίνει πλέον με μεγαλύτερη σιγουριά μπροστά. Αυτό έμελλε να είναι και καθοριστικό σε εκείνο το διάστημα καθώς ο ΘΡΥΛΟΣ ΜΑΣ, Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ βρήκε το γκολ που έψαχνε! Ο Οφόε εκτέλεσε το πλάγιο, η άμυνα της ΑΕΚ κοιμήθηκε και ο Μάρκο Μάριν με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό, παγώνοντας το ΟΑΚΑ!

Μιλάμε για μία γκολάρα που όχι μόνο δείχνει πόσο ανοργάνωτη ήταν η άμυνα της ΑΕΚ αλλά είναι δείγμα και της τεχνικής του Μάριν που έχει εκπληκτικές εμπνεύσεις και τελειώματα! Μας το είχε δείξει και στην Κροατία με τη Ριέκα μας το επανέλαβε και με την ΑΕΚ! Οι κιτρινόμαυροι ανοίχτηκαν άφησαν χώρους και ο Ολυμπιακός έβγαινε πιο μπροστά όσο περνούσε η ώρα. Στο 32' ο Καρσελά έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν αφού μπηκε στην περιοχή έκανε ένα ωραίο πλασέ και πήγε άουτ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΘΡΥΛΟΣ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του ματς και να βγαίνει ορθολογικά μπροστά. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αιφνιδιάζει και να κάνει στα πρώτα δευτερόλεπτα το 0-2!!!!  Νέο τραγικό λάθος της άμυνας της ΑΕΚ με τον Μπακάκη να διώχνει τραγικά και ο Οφόε με όμορφο άπιαστο πλασέ έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει αυτό που ήθελε και θέλησε να κατεβάσει ρυθμούς για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν στο 56' για την ΑΕΚ. Μεγάλη επέμβαση του Καπίνο σε πλασέ του Μπακάκη και ενώ ο Ταχτσίδης είχε κάνει λάθος στην αρχή της φάσης. Η ΑΕΚ έκανε και άλλη ευκαιρία στο 59' με τον Αραούχο να μην βρίσκει τη μπάλα από κοντά και λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε ένα πραγματικά... τζάμπα γκολ καθώς μετά από σουτ του Χριστοδουλόπουλου μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε κάτω από το χέρι του Καπίνο. Η άμυνα φταίει γιατί Αραούχο και Χριστοδουλόπουλος ήταν ανενόχλητοι μέσα στην περιοχή.

Στο 70ο λεπτό είχαμε διακοπή του αγώνα λόγω δακρυγόνων (Διαβάστε εδώ τι έγινε). Ο Χάσι έκανε αλλαγές τακτικής περνώντας στο γήπεδο τον Σεμπά αντί του Μάριν για να καλύπτει στην αριστερή πλευρά και τον Ζντιέλαρ αντί του Ρομαό (τον πέρασε λόγω της ανησυχίας μήπως πάρει δεύτερη κίτρινη από το Σιδηρόπουλο). Ο Σιδηρόπουλος έδινε τα φάουλ σαν στραγάλια στην ΑΕΚ... Αποτέλεσμα; Σε ένα από αυτά ο Χριστοδουλόπουλος σημάδεψε γωνία και έκανε το 2-2 στο 80'.

Ο Σιδηρόπουλος σφύριζε πραγματικά ότι ήθελε. Δεν έβλεπε φάουλ και δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να πλησιάσει στην περιοχή. Στο 83' απέβαλε τον Χάσι γιατί του έκανε νόημα πως δεν βλέπει και σφυρίζει ανύπαρκτα πράγματα. Στο 90' η ΑΕΚ με μπαλιά του Λιβάγια από δεξιά έκανε το 3-2 καθώς τη βρήκε ο Μάνταλος από κοντά. Η άμυνα φέρει τεράστια ευθύνη για αυτό το γκολ.